„Ty zmieniasz piec i ocieplasz dom, my pokrywamy koszty”. Ruszyły spotkania w gminach w ramach Programu Czyste Powietrze

0

W Lubszy, Skarbimierzu i Lewinie Brzeskim odbędą się w najbliższym tygodniu spotkania informacyjne w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”. Resort środowiska zachęca w ten sposób mieszkańców do działań ograniczających emisję szkodliwych dla zdrowia i środowiska zanieczyszczeń. Dzięki priorytetowym założeniom programu właściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie m.in. na termomodernizację budynków.


– Możliwości programu koncentrują się na termomodernizacji oraz efektywnym zarządzaniu energią w gospodarstwach domowych, co pozwoli zmniejszyć ilość zużywanej energii cieplnej i w rzeczywistości zwiększyć oszczędności finansowe. Zyska na tym również stan środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu emisji pyłów, gazów cieplarnianych i innych substancji – informuje Ministerstwo Środowiska.

O wsparcie finansowe na ocieplenie domu, wymianę okien czy wymianę starego kotła grzewczego mogą ubiegać się osoby fizyczne, właściciele domów jednorodzinnych. Dofinansowanie może wynieść nawet 90%.

– W związku zakończeniem prac nad program priorytetowym, resort środowiska przygotował cykl spotkań mających charakter edukacyjny i informacyjny, składający się z trzech bloków tematycznych. Pierwszy mówi o edukacji ekologicznej, czyli rozwija definicje zanieczyszczeń powietrza, smogu oraz skutkach wpływu zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie. Cześć druga informuje o możliwości uzyskania dofinansowania z programu Czyste Powietrze. W trzeciej dowiemy się jak prawidłowo ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację domu – czytamy w komunikacie resortu.

Spotkania zostaną przeprowadzone także w powiecie brzeskim. Pierwsze odbędzie się 27 września o godzinie 18:00 w Domu Ludowym w Lubszy. Dzień później o tej samej godzinie będzie można zapoznać się ze szczegółami programu w Urzędzie Gminy Skarbimierz oraz w Domu Kultury w Lewinie Brzeskim.