Będziemy i Wolni i Solidarni cz.1

0

 Uroczyste otwarcie obchodów 25 rocznicy utworzenia Solidarności Walczącej rozpoczęły się 14 czerwca spotkaniem w Sali Kolumnowej Sejmu RP z udziałem Marszałka Sejmu Ludwika Dorna i Marszałka Senatu Bogdana Borysewicza. Wśród wielu wspaniałych osobistości z zagranicy byli również znani Polacy m.in. Anna Walentynowicz, Andrzej Gwiazda b. premier Jan Olszewski, Antoni Maciarewicz, Piotr Naimski, Ks. Isakiewicz – Zalewski, Zbigniew Romaszewski.

Uroczyste otwarcie obchodów 25 rocznicy utworzenia Solidarności Walczącej rozpoczęły się 14 czerwca spotkaniem w Sali Kolumnowej Sejmu RP z udziałem Marszałka Sejmu Ludwika Dorna i Marszałka Senatu Bogdana Borysewicza. Wśród wielu wspaniałych osobistości z zagranicy byli również znani Polacy m.in. Anna Walentynowicz, Andrzej Gwiazda b. premier Jan Olszewski, Antoni Maciarewicz, Piotr Naimski, Ks. Isakiewicz – Zalewski, Zbigniew Romaszewski. 

Na dwudniową część uroczystości w Warszawie przybyła kilkuosobowa grupa zaproszonych brzeżan. Byli to: Ryszard Kołecki, Zbigniew Oliwa, Wiktor Krzewicki a w drugim dniu uczestniczyli: Zbigniew Hryciuk, Mirosława i Bronisław Marczenko i Mariusz Sokołowski.
– „Solidarność Walcząca” była, jeśli chodzi o wyobrażnię organizacyjną i wyobrażnię polityczną – bardzo znacząca. Wasza organizacja była celowo spychana, tradycja i działania – ośmieszane, niedoceniane. Myślę, że od jakiegoś czasu, konsekwentnie państwo polskie robi wszystką aby wszystkie nurty tradycji antykomunistycznej znalazły należne miejsce w pamięci narodowej – mówi dr Janusz Kurtyka, prezes IPN podczas uroczystego spotkania w sejmowej Sali Kolumnowej.
– „Gdzie my jesteśmy: „WROBNICY PODZIEMIA”, „FANTASCI”, „OSZOŁOMY” ? Zgromadziliśmy się w miejscu symbolicznym, Sejmie wolnej Rzeczypospolitej. Pamiętacie te słowa: „PRZYSIęGAM WALCZYć O WOLN? I NIEPODLEGŁ?” ? Pamiętacie nasze dążenia, marzenia ? – pytał zebranych działaczy Solidarności Walczącej Kornel Morawiecki. – Wierzę, że pokolenia, które przyjdą, będą rozwijać idee wolnej Polski, Solidarności między ludźmi i narodami. I wreszcie będziemy i Wolni i Solidarni. 

Przedstawiciel Ambasady Ukrainy odczytał list, jaki do uczestników obchodów skierował Wiktor Juszczenko.
Dr Łukasz Kamiński, historyk Instytutu Pamięci Narodowej, przedstawił dzieje „Solidarności Walczącej”. Kończąc swoje wystąpienie powiedział: „Solidarność Walcząca” miała dwa zasadnicze cele: wywalczenie niepodległej Rzeczypospolitej Polski Solidarnej oraz wyzwolenie z systemem komunistycznego ludzi i narodów”.
W tym samym dniu uczestniczyliśmy w otwarciu wystawy plenerowej „Solidarności Walczącej” na Pasażu Wiecha.
Międzynarodowa konferencja naukowa „Wierni i Solidarni” w sali koncertowej PK i N, dyskusja panelowa „ Formy aktywności Solidarności Walczącej” i międzynarodowa seminarium „Sytuacja Polaków w państwach powstałych po rozpadzie ZSRR” wypełniły pierwszy dzień do późnych godzin wieczornych. Był to niesłychanie ciekawy cykl spotkań przybliżających wiele spraw częściowo dotąd skrywanych lub celowo przemilczanych i skazanych na zapomnienie przez dbających o zachowanie tajemnie magdalenkowych, strażników poprawności politycznej oraz licznego grona wykreowanych „autorytetów” ze środowiska kręcącego się orbicie „Trybuny Wybiórczej” jej przemądrzałego guru. Przyglądając się uważnie setkom uczestników spotkania widziałem ludzi, którzy nie jeżdżą mercedesami z przyciemnionymi szybami, nie posiadają kont bankowych w Szwajcarii i w „rajach podatkowych”, nie są właścicielami ogromnych posiadłości i tysięcy hektarów ziemi, nie znajdują się na liście 500 najbogatszych Polaków i nie zawłaszczyli wielomiliardowy majątek narodowy. To ludzie odważni i rozważni dla, których wolność niepodległość, solidarność, Bóg, Honor i Ojczyzna to świętość do końca ich życia.
Wypowiadali się działacze SW wydaleni wraz z rodzinami i z biletem w jedną stronę, bez prawa powrotu do Polski. Przyjechali nawet z dalekiej Ameryki, wielu po raz pierwszy po 20 lub 25 latach. Bardzo wzruszająca była wypowiedz młodej kobiety z Francji, która z olbrzymim trudem powstrzymywała się od płaczu ale szczęśliwa, że jest na Ojczystej ziemi. Dziś około trzydziestoletnia osoba, która wraz z rodzicami, (ojciec był działaczem SW i zmarł na obczyźnie), ponownie była wśród przyjaciół.
W III RP jej przyjazd do Polski był niemożliwy!
Drugi dzień rozpoczęła Międzynarodowa konferencja naukowa „Wolni i Solidarni”, „Dziedzictwo Solidarności Walczącej”. W dyskusji panelowej „Przyszłość antykomunizmu”, której moderatorem był dr hab. Antoni Dudek uczestniczyli m.in. Władzimir Bukowski, Aleksander Milinkiewicz, Petruśka Śnstrova, prof. Władysław Bartoszewski, prof. Kisielewicz, Natalia Gorbaniewska, prof. Mikołaj Iwanow, dr inż. Wojciech Myślecki, dr Kornel Morawiecki.
Była też dyskusja panelowa – „Aktywność Solidarności Walczącej za granicą i działalność dysydencka w republikach byłego ZSRR”, w której uczestniczyli przedstawiciele z Gruzji, Rosji, Armeni, Azerbejdżanu, USA, Białorusi, Litwy, Ukrainy, Estonii. Największe wrażenie z drugiego dnia pozostało po wystąpieniu Władimira Bukowskiego, który tak dosadnie obnażył przywódców Rosji i elity Europejskiej. Omówienie tego wystąpienie i inne informacje tego wystąpienia w następnym numerze Panoramy.

Zbigniew Oliwa