Pacjencie, to musisz wiedzieć o e-zwolnieniach lekarskich

0

Od 1 grudnia 2018 roku lekarze będą wystawiać zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej. Już teraz do opolskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tygodniowo wpływa od 5 do 6 tysięcy elektronicznych zwolnień chorobowych. Co powinieneś wiedzieć o e-zwolnieniach?


Za trzy tygodnie wyjdziesz od lekarza bez zielonego formularza pozwalającego na przerwę
w pracy albo uprawniającego do opieki nad chorym dzieckiem. Jeżeli twój pracodawca założył konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), to znaczy, że ma dostęp do elektronicznych zwolnień lekarskich swoich pracowników. Gdy lekarz wystawi
e-zwolnienie, nie będziesz musiał z gorączką fatygować się do szefa czy działu kadr, żeby wręczyć druk zaświadczenia. Zniknie też ryzyko, że „L4” nie trafi do ZUS w ciągu 7 dni,
co mogłoby oznaczać obniżenie zasiłku chorobowego. Po wyjściu od lekarza, możesz iść prosto do domu lub apteki, a zaświadczenie o twojej niedyspozycji automatycznie pokaże się na profilu pracodawcy oraz w systemie ZUS.

– W liczbach bezwzględnych z miesiąca na miesiąc rośnie liczba zwolnień lekarskich wystawionych online. We wrześniu do opolskich placówek ZUS wpłynęły 17 422
e-zwolnienia, a w październiku 23 990. Systematycznie zwiększa się też procentowy udział e-ZLA, względem wszystkich zaświadczeń chorobowych – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Należy dodać, że od stycznia 2016 r. każdy przedsiębiorca, który opłaca składki za więcej niż pięciu pracowników powinien mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dlatego warto zapytać pracodawcę czy przygotował się już do grudniowej rewolucji. Jednak to sam szef firmy albo osoba przez niego upoważniona powinna uświadomić pracownika, że jako pracodawca ma profil na PUE ZUS, a tym samym dostęp do zwolnień chorobowych, przekazanych przez lekarza drogą internetową.

– W październiku około 520 pracodawców w naszym regionie rozliczających składki za więcej niż za 5 osób, nie miało konta na PUE ZUS mimo ustawowego obowiązku. Dlatego już dwa razy wysyłaliśmy pisma z przypomnieniem o takiej konieczności. Połowę spóźnialskich płatników obsługują biura rachunkowe, więc kontaktujemy się również z nimi, aby zdyscyplinowały swoich klientów czyli pracodawców – tłumaczy Radosław Siczewski, naczelnik Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji w opolskim oddziale ZUS.

Co w przypadku przedsiębiorców, którzy odprowadzają składki za pięciu lub mniej pracowników?Przepisy prawa nie nakładają na takie firmy obowiązku posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W takiej sytuacji lekarz musi wręczyć pracownikowi wydruk zwolnienia, które wystawił elektronicznie (wydruk e-ZLA). Ten wydruk należy dostarczyć swojemu pracodawcy. O tym, czy wydruk e-ZLA jest potrzebny, lekarz będzie wiedział z systemu, w którym wystawia zwolnienia.