Brzeskie Stowarzyszenie Chorych na SM edukowało jak „Żyć zdrowo”

0
fot. BSSM

„Żyć zdrowo” to cykl spotkań zrealizowanych przez Brzeskie Stowarzyszenie Chorych na SM. W ramach zadania zorganizowano 4 spotkania poświęcone zróżnicowanej tematyce prozdrowotnej. Uczestnicy mogli zdobyć i zgłębić wiedzę na temat ogólnie pojętego zdrowego stylu życia – od prawidłowego odżywiania, aktywność fizyczną, po zdrowie psychiczne oraz wiedzę z zakresu profilaktyki.


BSSM zrealizowało cykl przy współudziale Warsztatów Terapii Zajęciowej z Brzegu, Polskiego Stowarzyszenie Diabetologów z koła nr 2 w Brzegu, Brzeskiego Stowarzyszenia Amazonek, Stowarzyszenia Zdrowie, Brzeskiego Stowarzyszenia Promocji Zdrowia, doktora Marka Bratkowskiego, Andrzeja Wojnarowskiego oraz Agnieszki Madej-Ługowskiej. Spotkania, dzięki wzorowej współpracy z II LO w Brzegu, odbyły się w salach szkoły.

– Pierwsze spotkanie odbyło się w lipcu i poświęcone było zdrowemu żywieniu oraz cukrzycy. Zaprosiliśmy wówczas do współpracy Polskie Stowarzyszenie Diabetologów z koła nr 2 w Brzegu, na czele z „Aniołem Farmacji” panem Michałem Wysockim, który fachowo i profesjonalnie poprowadził prelekcje, odpowiadając na wszystkie pytania przybyłych osób – mówi Magdalena Kłoda, kierownik WZT przy BSSM.

Drugie warsztaty dotyczyły kwestii onkologicznych oraz promocji zdrowia. Prelegentki z Brzeskiego Stowarzyszenia Promocji Zdrowia oraz Stowarzyszenia Zdrowie, przedstawiły istotę oraz potrzebę profilaktyki zdrowotnej.

– Trzecie i jednocześnie przedostatnie spotkanie miało miejsce 9. października. Rozmawialiśmy o bardzo istotnych zagadnieniach, a mianowicie o sprawach ortopedycznych, pierwszej pomocy oraz rehabilitacji. Tym razem w warsztatach uczestniczyli: lekarz medycyny sportowej Marek Bratkowski, długoletni, wyspecjalizowany ratownik medyczny Andrzej Wojnarowski oraz rehabilitanci z Centrum Usług Rehabilitacji Społecznej przy BSSM w Brzegu – tłumaczy koordynatorka projektu „Żyć Zdrowo”.

Ostatnie spotkanie odbyło się 29. listopada, a tematem przewodnim warsztatów było zdrowie psychiczne i wsparcie terapeutyczne. Agnieszka Madej-Ługowska, która prowadziła blok warsztatowy dodała również temat wypalenia zawodowego, który dotyczy nie tylko nauczycieli, ale może dotknąć każdą osobę czynną zawodowo. Uczestnicy dowiedzieli się również, jak radzić sobie ze stresem i jak ważne jest wsparcie w różnych jego aspektach. Magdalena Kłoda przeprowadziła na koniec ćwiczenie, które pokazało, że bez względu jak trudna jest sytuacja, gdy się nie poddajemy i mamy wsparcie to jesteśmy wstanie poradzić sobie z tym problemem.

Realizacja zadania pokazała, że warto żyć zdrowo w każdym tego słowa znaczeniu, od żywienia, aktywności fizycznej, profilaktykę i prawidłowe nastawienie duchowe do siebie i do życia.

– Wszystkim zaangażowanym w zadanie bardzo dziękuję. Projekt dotyczył szeroko pojętego zdrowia, profilaktyki, objawów i leczenia wielu chorób. Realizacja cyklu spotkań była współfinansowana przez Powiat Brzeski. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za udział! – przekazała Magdalena Kłoda.