Każdy może uratować życie. Grodków zakupił ogólnodostępny defibrylator AED

0

Każdy z nas może paść ofiarą nagłego zatrzymania krążenia. Gdy serce przestaje funkcjonować prawidłowo natleniona krew nie dociera do mózgu. Poszkodowany nagle traci przytomność i przestaje oddychać. Niedotlenione komórki centralnego ośrodka nerwowego zaczynają obumierać po 4 minutach. Wczesna defibrylacja jest jedną z najważniejszych czynności zwiększających szanse na przeżycie poszkodowanego z zatrzymaniem krążenia.

Gmina Grodków – ze środków budżetowych zakupiła ogólnodostępny defibrylator AED. We wtorek 20. Listopada, urządzenie zostało zamontowane w wewnętrznej wnęce wejściowej do Apteki przy ul. Rynek 8-9 w Grodkowie.

Defibrylator ten posiada funkcję kierowania akcją ratunkową. Dzięki niej, osoba udzielająca pomocy słyszy polecenia „trenera”, który podpowiada użytkownikowi „krok po kroku” jak poprawnie przeprowadzić proces resuscytacji za pomocą prostych poleceń głosowych. Polecenia dostosowane są do sytuacji i inteligentne czujniki zapewniają zastosowanie właściwej terapii, dając pewność niezbędną w ratowaniu życia.

Defibrylator może uratować życie, gdy zauważymy osobę nieprzytomną z nagłym zatrzymaniem krążenia, albo gdy sami będziemy potrzebować pomocy. Jak podkreślają przedstawiciele Gminy Grodków – życzmy sobie abyśmy nigdy nie musieli z niego korzystać, ale gdyby wystąpiła nagła potrzeba – urządzenie jest dostępne, sprawne i wykorzystuje najnowocześniejsze technologie.

Zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich o uszanowanie urządzenia, które może posłużyć do ratowania ludzkiego życia – czytamy w komunikacie Gminy Grodków.