Trwa weryfikacja ofert na wykonanie dokumentacji dla budowy obwodnicy Brzegu wraz z przeprawą mostową

0

Opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi postępowanie przetargowe dla jednej z najważniejszych od wielu lat inwestycji w powiecie brzeskim. Chodzi o budowę obwodnicy Brzegu w ciągu drogi krajowej nr 39 wraz z alternatywną przeprawą mostową. Chętnych na opracowanie dokumentacji nie brakuje, do przetargu zgłosiło się pięciu wykonawców. Na razie wszystkie działania są prowadzone zgodnie z zapowiadanym harmonogramem. W lutym poznamy firmę, która przygotuje tzw. STEŚ (Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe).


Przypomnijmy, 17 października 2018 roku na specjalnej konferencji prasowej przedstawiono poszczególne etapy realizacji wielkiego zadania. Dyrektor opolskiego oddziału GDDKiA zapowiadał wówczas, że pierwszym krokiem będzie rozpisanie przetargu na opracowanie dokumentacji. Zgodnie z deklaracją Przemysława Maliszkiewicza przetarg rozpisano, a 20 grudnia 2018 roku otwarto wszystkie oferty.

fot. Informacja z otwarcia ofert do przetargu / GDDKiA

Całe postępowanie prowadzone jest w formule elektronicznej. Oferty na opracowanie niezbędnej dokumentacji złożyły firmy z Krakowa, Warszawy, Katowic i Gdańska. Wybór wykonawcy nastąpi najpóźniej do 20 lutego, jednak GDDKiA szacuje, że może to być już na początku lutego.

– Po wyłonieniu wykonawcy przystąpimy do prac nad STEŚ-em i elementami koncepcji programowej. Ta część zadania jest zaplanowana do końca września 2021 roku. Perspektywa wydaje się dość odległa, ale w ramach tego opracowania jest dużo do zrobienia, powierzchniowe badania archeologiczne, raport oddziaływania na środowisko wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej, musimy także przeprowadzić badania geologiczne. Mając opracowany STEŚ ogłosimy przetarg na budowę – zapewniał na październikowej konferencji prasowej Przemysław Maliszkiewicz, dyrektor opolskiego oddziału GDDKiA.

Zakres prac przy dokumentacji STEŚ oraz koncepcji programowej jest naprawdę obszerny. Przed wykonawcami staną nie tylko zadania związane z kwestiami geologicznymi, środowiskowymi czy archeologicznymi, ale będą to także audyty bezpieczeństwa, konsultacje z mieszkańcami, analizy i symulacje natężenia ruchu oraz rozwiązania inżynieryjne. Na razie nie jest nawet znana lokalizacja nowego mostu nad Odrą, bo ta ustalona zostanie w toku prac nad dokumentacją.

Należy zaznaczyć, że przetarg na budowę obwodnicy może zostać ogłoszony w drugiej połowie 2021 roku, a wykonanie zadania potrwa kolejnych kilka lat. Szacunkowy koszt całej inwestycji wynosi 360 mln złotych.

Przypomnijmy, że o drugą przeprawę mostową i obwodnicę miasta od wielu lat zabiegał były starosta Maciej Stefański. Po zmianie rządu w 2015 roku w końcu zainteresowano się tym tematem na szczeblu centralnym. Ówczesny szef powiatu brzeskiego mógł liczyć na wsparcie wojewody opolskiego Adriana Czubaka oraz posłanki Katarzyny Czochary. We wrześniu ubiegłego roku deklarację w tej sprawie złożył premier Mateusz Morawiecki, a miesiąc później wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz zatwierdził program inwestycyjny dla budowy obwodnicy Brzegu wraz z przeprawą mostową.