Zgłaszanie „małego ZUS-u” tylko do jutra. Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź czy możesz płacić mniej

0
fot. ZUS

Masz zamiar skorzystać z „małego ZUS-u”, a nie wiesz jak to zgłosić? Zastanawiasz się jak obliczyć podstawę od której będziesz płacił mniej na ubezpieczenia społeczne? Przyjdź do ZUS, zadzwoń albo sam sprawdź czy niższe składki z tytułu działalności na małą skalę są dla ciebie.


Czasu na podjęcie decyzji i złożenie dokumentów z nowymi kodami tytułu ubezpieczenia nie zostało wiele. Tylko do 8 stycznia, czyli najbliższego wtorku można zadeklarować opłacanie składek proporcjonalnych do przychodów osiągniętych w ubiegłym roku. „Mały ZUS” należy zgłosić z tytułem ubezpieczenia 05 90 lub 05 92 – dla osób posiadających rentę z tytułu niezdolności do pracy.

– Termin 8 stycznia jest ostatecznym dniem, kiedy można zgłosić w ZUS odpowiedni kod ubezpieczenia. Ta data wynika z tego, że każdy płatnik ma siedem dni na dokonanie jakichkolwiek zmian w swoich deklaracjach. To może być zmiana danych osobowych, adresu prowadzenia działalności czy właśnie kodu ubezpieczenia. Skoro „mały ZUS” obowiązuje od 1 stycznia – a jest siedem dni na zmianę kodu, to datą graniczną jest 8 dzień stycznia. Termin wynika wprost z ustawy o ubezpieczeniach społecznych. To rozwiązanie systemowe i nie należy tego łączyć tylko z wprowadzeniem niższych składek w ramach „małego ZUS” – tłumaczy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Z nowych, niższych składek będzie można korzystać najwyżej przez 36 miesięcy (3 lata)
w ciągu każdych 5 lat prowadzenia działalności, a jednym z podstawowych warunków do spełnienia będzie nie przekroczenie progu 30-krotności minimalnej płacy obowiązującej
w grudniu poprzedniego roku. Zatem jeśli nasz przychód za cały ubiegły rok prowadzenia działalności nie przekroczył 63 tys. złotych, to mamy szansę na płacenie składek nawet
o połowę niższych przez cały 2019 r. – (płaca minimalna w 2018 r. to 2100 zł x 12 miesięcy
= 63 tys. zł.)

Jeśli nie wiemy, jak obliczyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, to możemy skorzystać ze specjalnie przygotowanego kalkulatora i samemu sprawdź czy jesteśmy uprawnieni do płacenia niższych składek. Kalkulator MDG (mała działalność gospodarcza) znajdziemy na stronie internetowej: www.zus.pl.