Zamek Piastów Śląskich na liście UNESCO? Prof. Stanisław Nicieja: „Trzeba znaleźć argumenty i próbować”

0

W niedzielę (12 stycznia), na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy Pomnika Historii. Status jednego z najważniejszych zabytków w Polsce nadał pod koniec ubiegłego roku Prezydent RP Andrzej Duda. Dzisiejszą galę uświetnił m.in. koncert noworoczny w wykonaniu wirtuozów fortepianu i akordeonu. Wśród wielu gości nie mogło zabraknąć prof. Stanisława Niciei.


– Pomniki Historii są ważnymi znakami kulturowymi. Polska ma dość ograniczoną ilość zabytków. Wojny, które się przetaczały przez te terytorium spowodowały, że nie możemy się szczycić takimi zabytkami, w takiej ilości, jak Włochy czy Hiszpania. Ale mimo tych zawieruch wojennych, to co zostało tutaj jest fascynujące. I to, że Brzeg się znalazł na tej liście znaczących, wielkich obiektów jak Zamek w Malborku, jest bardzo ważnym wydarzeniem – mówi historyk i historyk sztuki XIX i XX wieku.

– To jest też zwrócenie uwagi, że Opolszczyzna ma tej klasy zabytki. W Brzegu jest Śląski Wawel. Ten układ dziedzińca, ten fronton, te wnętrza… są w czołówce najważniejszych zabytków w Polsce – dodaje prof. Nicieja.

W ostatnim czasie pojawiły się także głosy, że Zamek Piastów Śląskich mógłby nawet znaleźć się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród takich polskich obiektów znajdują się m.in. wspomniany Zamek w Malborku, czy Hala Stulecia we Wrocławiu.

– Oczywiście trzeba mieć nadzieję, chociaż tam konkurencja będzie nieporównywalna. Niektóre narody były szczęśliwe przez wszystkie pokolenia, nikt ich nie najeżdżał, nikt nie niszczył, nikt nie wysadzał w powietrze ich zabytków, więc to jest konkurencja niebywała, ale myślę, że należy uświadamiać, jakie zabytki tej klasy co nasz są w Europie. Trzeba znaleźć argumenty i próbować. Zamek w Brzegu został odbudowany przez Polaków po wojnie. Przecież wiemy, że bogate państwo niemieckie, przedwojenny Brieg nie podniósł tego zbytku. Po wojnie austriacko-pruskiej, kiedy ten obiekt został spalony, to tutaj była tylko skromna izba pamięci – tłumaczy prof. Stanisław Nicieja.

Przypomnijmy, że wspólny wniosek brzeskiego Starostwa, Muzeum Piastów Śląskich i Parafii pw. Krzyża Św. w Brzegu o nadanie rangi Pomnika Historii, został złożony w październiku 2017 roku. Dokument na każdym etapie procedury otrzymał pozytywną opinię. Również rekomendacje Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Rady Ochrony Zabytków były pozytywne. Zamek Piastów Śląskich uznawany jest za jedną z najpiękniejszych budowli renesansowych na Śląsku. Przebudowany przez włoskich architektów Jakuba i Franciszka Parrów oraz Bernarda Niurona, zyskał m.in. słynną w kraju bramę wjazdową, zdobioną figurami książęcych fundatorów, królów polskich oraz książąt śląskich.