Matki i ojcowie ruszyli po emerytury rodzicielskie. Opolski ZUS przyjął już prawie 700 wniosków z programu Mama 4+

0
fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Od początku marca br. obowiązuje program emerytur rodzicielskich. Już 686 pań w województwie opolskim złożyło wnioski o świadczenia uzupełniające z programu Mama 4+. Podobnie zrobiło czterech panów.


Wśród osób, które dotychczas wypełniły wnioski, dominują panie w przedziale wiekowym od 60 lat do 69 lat. Jest ich w sumie 531. Wnioskodawców między 70 a 79 rokiem życia było 116. Kolejnych 35 osób jest w wieku od 80 do 89 lat. W gronie opolskich beneficjentów rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego mogą być też dwie mamy, które mają powyżej 90 lat.

– Z programu Mama 4+ mogą skorzystać wyłącznie osoby, które ukończyły powszechny wiek emerytalny. Świadczenie będzie przyznawane matce, która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci i z racji obowiązków rodzicielskich nie mogła podjąć zatrudnienia, przerwała bądź zrezygnowała z pracy. Oczywiście w konkretnych okolicznościach to świadczenie będziemy mogli przyznać także ojcu. Na przykład wtedy, gdy matka zmarła, porzuciła dzieci bądź nie udowodniła, że wystarczająco długo zajmowała się potomstwem – tłumaczy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Na razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął sześć wniosków, od osób które nie spełniają tego kryterium. Dodajmy, że dokumenty można wypełnić bezpośrednio w placówkach ZUS, przy pomocy doradców emerytalnych.