Opolskie jednym z liderów w wykorzystywaniu unijnych dotacji

0
fot. materiały prasowe

Z puli 944 mln euro w Regionalnym Programie Operacyjnym zarząd województwa wykorzystał już 77 proc. środków. To drugi najlepszy wynik w kraju.


Więcej na inwestycje w ramach RPO rozdzieliło tylko województwo pomorskie. Na Opolszczyźnie wykorzystano już ponad 3,1 mld zł, które dofinansowały realizację ponad tysiąca projektów. Inwestycjom dotowanym z unijnych funduszy przyjrzał się iKalkulator.pl, serwis porównujący produkty finansowe.

Opolskie postawiło przede wszystkim na rozwój transportu i komunikacji. Do tej pory na ten cel w ramach RPO przyznano dotacje o łącznej wartości 750 mln zł. Największymi kwotami zarząd województwa wsparł dwie inwestycje: rewitalizację linii kolejowej łączącej Nysę z Opolem (dopłata w wysokości 102 mln zł) oraz budowę obwodnicy Czarnowąsów (100 mln zł).

Kolejnym priorytetowym obszarem jest zwiększenie konkurencyjności lokalnych firm i przedsiębiorstw. Region stawia również na ekologiczne inwestycje: rozwój gospodarki niskoemisyjnej wsparty został do tej pory kwotą 484 mln zł.

Ponad 640 mln przeznaczono na dopłaty w Opolu. To najwyższa suma spośród wszystkich powiatów w województwie. Dzięki unijnym dotacjom możliwe było m.in. przeprowadzenie remontu pl. Jana Pawła II oraz rozpoczęcie modernizacji placu św. Sebastiana. Obie inwestycje uzyskały niecałe 4 mln zł wsparcia.

Autorzy raportu zwracają również uwagę na przedsięwzięcia w mniejszych powiatach. Prószków na terenach służących niegdyś Królewskiej Akademii Nauk wybuduje nowoczesne centrum badawcze, a Namysłów otrzymał dotację w wysokości 2,5 mln zł na budowę Centrum Bioróżnorodności.

Więcej informacji o przebiegu opolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego można znaleźć na blogu iKalkulator.pl: https://www.ikalkulator.pl/blog/unijne-dotacje-opolskie/