Herbert wyłączony? cd…

0
Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Rozmowa z Przewodniczącym Rady Powiatu Brzeskiego Henrykiem Mazurkiewiczem Miasto Brzeg nie przykłada zbyt wielkiej wagi do obchodów roku herbertowskiego. Wydaje mi się, że to nie pierwszy raz gdy możemy czuć się pominięci. Czy to oznacza, że aby uczestniczyć w imprezach kulturalnych musimy udać się do większego miasta? Krystian Ławreniuk: Miasto Brzeg nie przykłada zbyt wielkiej wagi do obchodów roku herbertowskiego. Wydaje mi się, że to nie pierwszy raz gdy możemy czuć się pominięci. Czy to oznacza, że aby uczestniczyć w imprezach kulturalnych musimy udać się do większego miasta?
Henryk Mazurkiewicz: Wydaje mi się, że problem jest głębszy. Leży on w brakach edukacyjnych społeczeństwa. Gdyby spytać przeciętnego mieszkańca Brzegu lub jednego z dwudziestu jeden radnych, kto to był Herbert i co na temat jego twórczości mogą powiedzieć to prawdopodobnie powiedzieliby niewiele. Dużo osób zdawało maturę przed rokiem 1989, a Herbert był wtedy właściwie rzecz biorąc na indeksie. Młodsi spotkali się z jego twórczością w szkole na zasadzie zjawiska. To jest poezja trudna i nie do wszystkich trafiająca tym bardziej, że jesteśmy kształceni na poezji masowej, popularnej, oddziałującej na emocje, a nie na intelekt jak jest to w przypadku Herberta.
K.Ł.  Rozmawiałem z licealistami i dla nich Herbert jest jedynie kolejnym z poetów, których twórczość muszą znać. Co zrobić aby tą sytuację zmienić?
H.M. Należałoby ożywić tą poezję, odbrązowić posągi. Twórczość Herberta była w dużej mierze zaangażowana i chwytaliśmy z niej to, co było nośne. Trzeba uświadomić ludziom, że mimo tego wiele utworów jest wciąż aktualnych, uniwersalnych. Problem polega na tym, że wiersza nie da się nauczyć na lekcji, jest to dłuższy proces.
K.Ł. Tym bardziej wydaje mi się, że powinniśmy z twórczością jednego z najwybitniejszych polskich poetów wyjść na ulice. Rok herbertowski jest dobrym momentem aby to uczynić.
H.M. Jeśli w takim miasteczku jak Brzeg nie robi tego rada miasta i burmistrz, to może takim ośrodkiem herbertowskiego myślenia powinno stać się II LO.
K.Ł. Na pewno takim ośrodkiem jest, ale jest to niestety środowisko w pewnym sensie hermetyczne.
H.M. Zdecydowanie powinno się z tymi inicjatywami wyjść na zewnątrz. II LO powinno zaprosić na organizowane przez siebie imprezy inne szkoły. Można je przenieść do BCKu aby były dostępne dla każdego. Najbardziej chwytliwą formą jest Happening. Można go zorganizować na rynku brzeskim, dziedzińcu zamku albo gdziekolwiek indziej aby się z tym pokazać. Do tego jest jednak potrzebna iskra – musi być ktoś, kto będzie chciał to wszystko ruszyć. Co roku odbywa się przed ratuszem turniej koszykówki. Skoro da się wypromować zawody sportowe, to trzeba robić to samo w sferze intelektualnej. Do wszystkiego potrzebna jest jednak dusza.
K.Ł. Wielokrotnie słyszałem od mieszkańców Brzegu słowa „tu i tak nic nie da się zrobić”. Co jest powodem tej pesymistycznej postawy?
H.M. To nieprawda. Jest w naszym mieście wiele osób, które tworzą, ale są to grupy hermetyczne. Jest to zrozumiałe, bo w każdej sztuce jest pewna doza intymność. Wydaje mi się, że w tym przypadku występuje zderzenie intymności z przymusem istnienia w kulturze masowej. Zadajesz pytanie, czemu nic się nie robi, a moje pytanie brzmi czy jest to konieczne? Czy Herbert jest na tyle nośny by wyjść z nim na ulice?
K.Ł. Wiele miast pokazało, że tak. Udowodniły to oblegane przez publiczność pokazy multimedialne, które zorganizowano w tym roku. Chodzi tu nie o poezję w jej najczystszej formie , ale o przystosowanie jej dla współczesnego odbiorcy.
H.M. Myślę, że nie ma problemu z tym aby II LO wyszło ze swoimi inicjatywami na przykład na ulicę Długą. Sama recytacja poezji jest dla słuchacza trudna w odbiorze. Gdyby połączyć ją z muzyką i światłem byłaby o wiele ciekawsza. Są inicjatywy, które można zorganizować za niewielkie pieniądze, ale jak mówiłem potrzebny jest inicjator.
K.Ł. Czy w najbliższej przyszłości możemy liczyć na imprezę związaną z obchodami roku herbertowskiego?
H.M. Na horyzoncie jest taka inicjatywa, Przy udziale Urzędu Marszałkowskiego chcemy sprowadzić do Brzegu pana Zelnika z programem artystycznym dotyczącym Zbigniewa Herberta. W ciągu kilku najbliższych dni chcemy tą idee zmaterializować.

rozmawiał Krystian Ławreniuk

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego