Przy pałacu w Kopicach zapanował porządek

1

Wolontariusze posprzątali część przypałacowego parku krajobrazowego w Kopicach. Zebrali około 80 pełnych worków! W minioną sobotę (06.04) miłośnicy pałacu w Kopicach przystąpili do akcji planowanej już od dawna. Wolontariusze postanowili wspólnymi siłami posprzątać park mieszczący się w pobliżu pałacu na wodzie w Kopicach. W sprzątaniu uczestniczyło łącznie około 70 mieszkańców Kopic, Grodkowa oraz innych miejscowości opolszczyzny, województwa śląskiego i dolnośląskiego.


Akcję poprzedziła msza św. w intencji dawnej właścicielki kopickiego pałacu Joanny Schaffgotsch, która wraz ze swoją rodziną prowadziła działalność filantropijną na terenie Górnego Śląska. Ciekawostką podczas tej mszy było uruchomienie nieużywanych od wielu lat organów w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

To była inicjatywa zamknięta dla mediów i planowana już w zeszłym roku. Wówczas zaproponowaliśmy obecnemu właścicielowi wysprzątanie części parku krajobrazowego. W zamian mogliśmy zobaczyć pałac z bliska – mówił Maciej Mischok, jeden z inicjatorów odbudowy mauzoleum rodu Schaffgotsch w Kopicach i sobotniej akcji sprzątania parku.

Po mszy wszyscy wolontariusze przystąpili uprzątnięcia części przypałacowego parku. Dla przypomnienia liczy on około 70ha i mieści się w nim kilka stawów. Wolontariusze zebrali łącznie około 80 worków wypełnionymi różnymi skarbami pozostawionymi przez przechodniów.

W nagrodę mogliśmy biwakować na placu przez pałacem. Przygotowaliśmy ognisko oraz gry i zabawy, a Arkadiusz Kuzio-Podrucki opowiadał o historii rodu Schaffgotsch – dodał Mischok.

Jak wspominał Maciej Mischok, w tym roku rozpoczną się prace związane z restauracją wnętrza mauzoleum. Już teraz pragnie on zaprosić na Dzień dziecka z Joanną Schaffgotsch w Kopicach, który odbędzie się w sobotę 8. czerwca. W imieniu organizatorów zapraszamy również do śledzenia fanpage na portalu facebook oraz strony Mauzoleum Kopice, gdzie pojawiają się informacje o przebiegu prac związanych z odrestaurowaniem tego zabytku.

Za pomoc w akcji organizatorzy chcą podziękować w szczególności uczniom PSP w Kopicach, harcerzom 14 DH „Zadyma” w Grodkowie, Dariuszowi Ziembie i jego podopiecznym ze Skorogoszczy,  Towarzystwu Miłośników Orzegowa, Towarzystwu Rudy Śląskiej, Klubowi Przyjaciół EC Szombierki ze Sławomirem Cymorek, społecznikom działającym przy „odbudowie mauzoleum”: księdzu proboszczowi Jarosławowi Szeląg, Alicji Biesaga, Wandzie Cebulka, Januszowi Nasciuk, Jerzemu Kasperek, Danucie Mrowiec, Krystianowi Galuszka, Iwonie Solisz, Danucie Trzaskowskiej, Bartłomiejowi Kostrzewie, Januszowi Rzepkowskiemu, druchowi Pędziwiatrowi, Marcinowi Lauzerowi, Sławomirowi Marchel, Arkadiuszowi Kuzio-Podrucki, Jolanci Literska, Agacie Kamińskiej, Andrzejowi Żydek, Robertowi Jagła, Remigiuszowi Gołebskiemu oraz Czesławowi Maślanka.