9 kandydatów na dyrektora BCM. Nazwisk na razie nie poznamy

0

W piątek (5. kwietnia) minął termin zgłaszania kandydatur na stanowisko dyrektora Brzeskiego Centrum Medycznego. Wiadomo, że do konkursu stanęło dziewięć osób, ale od kilku dni nie możemy doprosić się od Starostwa Powiatowego w Brzegu listy z nazwiskami kandydatów. Nie wyjaśniono nam również, dlaczego kandydatury są owiane taką tajemnicą.


Komisja konkursowa otworzyła koperty i przystąpiła do weryfikowania ofert już w poniedziałek. Jak czytamy na Facebooku w komunikacie starosty Jacka Monkiewicza, który przewodniczyć będzie komisji konkursowej: „wybór nowego dyrektora BCM-u nie będzie polityczny”.

– Głównym kryterium będzie fachowość, doświadczenie i perspektywa zmian w naszym szpitalu. Na pewno nie będziemy kierować się względami politycznymi. To ma być dobry dyrektor. Czy nam się to uda? Mamy dziewięciu kandydatów, więc mam nadzieję, że znajdziemy fachowca, któremu powierzymy naszą lecznicę – dodaje Monkiewicz.

Dlaczego zatem opinia publiczna nie ma możliwości zapoznania się z nazwiskami osób, które stanęły do konkursu w celu pokierowania brzeską lecznicą? Kilkukrotnie kontaktowaliśmy się telefonicznie ze Starostwem Powiatowym w tej sprawie, ale zostaliśmy kompletnie zignorowani. Nie tylko nie podano nam nazwisk kandydatów, ale nie wskazano również ewentualnej podstawy, która uniemożliwiałaby opublikowanie takiej listy.

Takie działanie niepotrzebnie może wzbudzać negatywne emocje. Przypomnijmy, że już wcześniej pojawiały się informacje, że dyrektorem BCM może zostać Jacek Niesłuchowski. Ten wolał jednak nie wykazywać się transparentną postawą jak przystało na samorządowca i wybrał milczenie, aby po kilku dniach spekulacji i negatywnych komentarzy opublikować na swoim Facebooku „złotą myśl” o plotkach.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że szef powiatowych struktur PO rzeczywiście nie aplikował do konkursu na dyrektora brzeskiej lecznicy, ale swoje oferty miały rzekomo złożyć przynajmniej dwie inne osoby, które startowały w wyborach samorządowych z list Koalicji Obywatelskiej (KO).

Przypomnijmy, że w siedmioosobowym składzie komisji konkursowej znajdują się: Jolanta Szuchta (przedstawicielka Rady Społecznej przy BCM), radni powiatowi: Cecylia Zdebik (TRZB), Julia Goj-Birecka (PiS), Józef Kaczan (KO), Janusz Suzanowicz (KO) oraz Mieczysław Grzybek (KO). Przewodniczącym komisji jest starosta Jacek Monkiewicz (KO). Termin rozpatrzenia zgłoszonych kandydatur wyznaczono do 30 dni od dnia upływu terminu składania ofert. Oznacza to, że nowy dyrektor BCM może zostać wyłoniony jeszcze w kwietniu. Być może w tzw. międzyczasie, tym razem włodarz powiatu „obali plotki” i zdecyduje się na opublikowanie nazwisk dziewięciu kandydatów lub podstawy prawnej, która uniemożliwiałaby takie działanie.