Jarmark Wielkanocny. Świąteczny klimat na rynku w Grodkowie [fotorelacja]

0

W Niedzielę Palmową 14 kwietnia na grodkowskim rynku odbył się 17. Jarmark Wielkanocny. Organizatorami imprezy byli: Urząd Miejski w Grodkowie, Rada Kobiet oraz Ośrodek Kultury i Rekreacji.


W czasie jarmarku jak co roku zorganizowano dwa konkursy: na Palmę Wielkanocną oraz najciekawsze stoisko. W trakcie imprezy zaprezentowały się również lokalne zespoły wokalne. Oprócz programu artystycznego, zwiedzający tegoroczny jarmark mogli obejrzeć wyroby nawiązujące tradycyjnie do Wielkanocy. Odbyła się promocja produktu regionalnego oraz prezentacja potraw świątecznych wraz z wypiekami.

Na naszym stoisku pojawiły się tradycyjnie stroiki, baby wielkanocne, ciasta i palmy wraz z ozdobami świątecznymi. Postanowiliśmy postawić na materiały o różnorodnych kolorach, m.in. bukszpan, kwiaty ze sklepiny, bibułę, barwinek, a przede wszystkim wyobraźnię i kreatywność – opowiadała Lidia Faron z Tarnowa Grodkowskiego, prezes stowarzyszenia Kobiet Wiejskich w Gminnej Radzie Kobiet w Grodkowie.

Impreza cieszyła się dużą frekwencją mieszkańców gminy Grodków, którzy całymi rodzinami przyszli przekonać się, jakie atrakcje przygotowano na grodkowskim rynku podczas ciepłej Niedzieli Palmowej.

Po występach artystycznych ogłoszone zostały wyniki dwóch konkursów. Każde zgłoszone przez uczestników stoisko wraz z palmą wielkanocną otrzymało również pamiątkowy dyplom.

Oceniając stanowiska zwracaliśmy uwagę na kreatywność i całokształt artystyczny, to jak zostały wykonane ozdoby na stanowisku oraz jakie rzeczy są sprzedawane w związku z tradycjami wielkanocnymi. Natomiast, jeżeli chodzi o palmy, najważniejszy był aspekt tradycyjny – jakie zostały wykorzystane materiały, czy były to materiały naturalne oraz jaka była w tym proporcja między środkami naturalnymi a sztucznymi – powiedziała Marta Stopikowska, instruktor OKiR w Grodkowie, jeden z sędziów konkursu.

Wyniki:

Najpiękniejsza Palma Najpiękniejsze Stoisko
1. Gminna Rada Kobiet  Jędrzejów Gminna Rada Kobiet Lubcz
2. Gminna Rada Kobiet Lubcz Gminna Rada Kobiet Lipowa
3. Stowarzyszenie „Nowinka” Gminna Rada Kobiet Przylesie Dolne

W Jarmarku Wielkanocnym zaprezentowały się zwłaszcza lokalne wsie, ale nie zabrakło również stoisk miejscowych szkół, stowarzyszeń oraz lokalnych przedsiębiorców.

Postanowiliśmy zaprezentować w większości produkty posiadające certyfikaty, które gwarantują, że są wytwarzane naturalnie, ponadto posiadają również atest regionalnych produktów. Są to np.: pochodzące z Dolnego Śląska kajmaki, kiszone warzywa z gospodarstwa Rolnego państwa Sznajder, dżemy i powidła z województwa świętokrzyskiego oraz wiele produktów wytwarzanych przez małe lokalne przedsiębiorstwa i gospodarstwa. Wszystkie produkty można zakupić w naszym sklepie stacjonarnym w Grodkowie oraz na stronie internetowej wygodnezakupy.eu –  dodał Grzegorz Starczewski, lokalny przedsiębiorca.