Misterium Męki Pańskiej w Grodkowie. Chwila przedświątecznej refleksji [fotorelacja]

0

W niedzielę (14.4), mimo zimnego wieczoru, w Grodkowie pod kościołem im. św Michała Archanioła odbyło się Misterium Męki Pańskiej, w którym zagrali aktorzy-parafianie ze Świty św. Michała. Aktorzy-amatorzy zagrali jak profesjonaliści wczuwając się w swoje role. Widać było, że włożyli w to wiele serca.


W odtworzeniu wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat wcieliło się łącznie 17. aktorów. Misterium zaprezentowało przybyłym parafianom ostatnie chwile z życia Jezusa Chrystusa w 14. stacjach drogi krzyżowej. Każda ze scen została odegrana realistycznie, skłaniając widzów do wielu przemyśleń i refleksji przed Świętami Wielkanocnymi.

– Wcześniej wystąpiliśmy w zakładzie karnym w Nysie, Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Grodkowie i kilku innych miejscowościach. Dzisiaj mamy największą tremę! Jest to już drugi pokaz „Pasji” w naszym wykonaniu, pierwszą wystawiliśmy w zeszłym roku na zaproszenie proboszcza naszej parafii. Jesteśmy amatorami, ale cieszy mnie, że ludzie chcą brać udział w przygotowaniach do tego typu występów. Było to jedno z moich marzeń, aby zaprezentować grę aktorską naszych mieszkańców, bo na co dzień pracuję z dziećmi – wyjaśnia Anna Iwaniec-Buczyńska, nauczyciel-terapeuta w PP2 w Grodkowie, pomysłodawca prezentacji Misterium Męki Pańskiej.

– W naszej grupie Świta św. Michała znajdują się jedynie osoby dorosłe w przedziale wiekowym od dwudziestu kilku do sześćdziesięciu lat. Staramy się spotykać regularnie na próbach i w przygotowaniach do występów. Sami przygotowujemy też charakteryzację i kostiumy. Dla mnie i dla wielu gra jest wyzwaniem i sprawdzeniem się w danej roli przed szerszą publicznością – dodał Jan Srebniak, jeden z aktorów występujących w Misterium Męki Pańskiej.