Córka Izabeli Rapf-Sławikowskiej przekazała cenne obrazy dla Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

0

Kolekcja ponad sześćdziesięciu rysunków i akwarel Izabeli Rapf-Sławikowskiej trafiła do brzeskiego muzeum. Podarunek wart nawet 100 tys. złotych przekazała córka artystki, a obrazy przyjechały prosto z Wiednia.


– To niezwykle szczodry gest. Bardzo dziękujemy i cieszymy się, że w naszych salach będą znajdować się tak cenne dzieła. Izabela Rapf-Sławikowska tworzyła w Krakowie, zajmując się nie tylko malarstwem, ale także tkactwem artystycznym, zdobnictwem, opracowywaniem wzorów galanterii skórzanej i obuwia, a nawet projektowaniem i wykonaniem ozdób choinkowych. Obrazy jej napotkać można w zbiorach prywatnych w Europie i Ameryce Północnej. W Białym Domu znajdują się namalowane przez nią portrety prezydentów Forda i Cartera. W zbiorach zaś szwedzkiej rodziny królewskiej jest miniatura Jej Wysokości Królowej Sylwii – mówi Dariusz Byczkowski, dyrektor MPŚ w Brzegu.

– Postanowiłam się przekazać te obrazy dla Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu ze względu na wyjątkowość tego obiektu. Dodatkowo dowiedziałam się, że pan dyrektor przygotowuje tutaj wystawę poświęconą Kresom Wschodnim i to zdecydowało, że prace mojej mamy muszą tutaj trafić – tłumaczy Maria Sławikowska-Tiabl.

W Polsce dzieła artystki posiadają zbiory Wawelu, Muzeum Zamku w Wiśniczu, Muzeum Zamku w Nidzicy, Muzeum Okręgowego w Tarnowie i Muzeum Historycznego w Sanoku i Krakowie. Teraz, imponującą kolekcją Izabeli Rapf-Sławikowskiej będzie mogło pochwalić się także Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Pierwsza wystawa odbędzie się 18 maja podczas cyklicznego wydarzenia „Noc Muzeów”.