Wolontariusze kontynuują akcję „Zostań bohaterem znad Odry”

0

Na początku maja w brzeskim amfiteatrze przeprowadzona została rejestracja potencjalnych dawców, którzy w przyszłości mogą uratować życie drugiemu człowiekowi. Po sporym zainteresowaniu akcją ze strony mieszkańców regionu, wolontariusze postanowili kontynuować rejestrację komórek macierzystych.


– Aby zostać potencjalnym dawcą wystarczy otworzyć usta i pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka. Dla jednych to tylko 5 minut, dla innych całe życie. Korzystając z okazji chcę podziękować z całego serca blisko setce osób, które zdecydowały się na rejestrację w ostatnich dniach – mówi Barbara Oliva, koordynatorka akcji organizowanej przez fundację DKMS.

18 maja i 1 czerwca, od godz. 13:00 do 20:00 w sklepie sieci Kaufland w Brzegu będzie można napotkać charakterystyczne stoisko. To właśnie w tym miejscu będzie można zarejestrować w specjalnym systemie swoje komórki macierzyste.

– Sama rejestracja nie oznacza, że staniemy się dawcą do przeszczepu. Możemy nim być, jeśli nasze komórki macierzyste będą zgodne z komórkami osoby chorej, co niestety nie zdarza się zbyt często. Rejestrując się do bazy musimy jednak być świadomi naszej decyzji i gotowi na ewentualne pobranie tych komórek jedną z dwóch metod. I w tym miejscu należy obalić mit oraz wyraźnie zaznaczyć, że nie są one pobierane z kręgosłupa! W 80% przypadków dokonuje się tego poprzez pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej. Drugą metodą (20% przypadków wszystkich pobrań) jest pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej – wyjaśnia Barbara Oliva.

Warto dodać, że akcja w Brzegu jest dedykowana ciężko choremu panu Piotrowi z Wrocławia. Mężczyzna z zawodu jest rehabilitantem, a z zamiłowania sportowcem – pływakiem. Pan Piotr cierpi na zespół mielodysplastyczny. Żeby żyć potrzebuje
przeszczepienia komórek macierzystych.