Zamek Piastów Śląskich będzie miał nowy dach

0
fot. polskazdrona.pl

O remoncie dachu piastowskiego zamku mówi się przynajmniej od kilku lat. W 2015 roku fragment poszycia jednej z wież został uszkodzony przez wichurę. Przeprowadzony wówczas cząstkowy remont pozwalał przetrwać zbliżającą się zimę, jednak nie rozwiązywał problemu „śląskiego Wawelu”. W tym roku ma się to zmienić, bowiem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekaże dofinansowanie na generalny remont.


– Pod koniec 2017 roku otrzymaliśmy finansowe wsparcie z ministerstwa kultury, co pozwoliło m.in. na remont i nową aranżację sal wystawowych, a także przygotowanie dokumentacji na remont dachu. Teraz dotarła do nas dobra nowina, że Muzeum Piastów Śląskich otrzyma rządowe dofinansowanie na ten cel. Wyniesie ono ok. 90% kosztów, dlatego zwrócę się również o pomoc finansową do władz miasta – mówi Dariusz Byczkowski, dyrektor MPŚ w Brzegu.

Należy zaznaczyć, że poszycie dachowe muzeum jest w naprawdę złym stanie technicznym, a więc realizacja tego zadania jest konieczna. Koszt inwestycji może wynieść ponad 2,5 mln złotych.

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku Zamek Piastów Śląskich dołączył do listy 100 najwybitniejszych zabytków w Polsce. Obiekt trafił na listę Pomników Historii rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy.