Uczniowie ZSE w Brzegu będą mogli odbywać praktyki w Donaldsonie

0

W siedzibie fabryki Donaldson zorganizowano w środę (15.05) spotkanie, podczas którego Zespół Szkół Ekonomicznych w Brzegu podpisał porozumienie pt. „Opolskie szkolnictwo zawodowe na rynku pracy”. W podpisaniu porozumienia uczestniczyli przedstawiciele Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji oraz Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarczego.


Porozumienie z firmą Donaldson daje naszym uczniom możliwość zweryfikowania swojej wiedzy teoretycznej w praktyce. Myślę, że ta współpraca da części z nich możliwość pracy w tym przedsiębiorstwie. Mam nadzieję, że na realizacji wspólnych projektów skorzystają również nauczyciele – mówi dyrektor ZSE w Brzegu, Małgorzata Mianowany-Małecka.

Uczniowie „Ekonomika” będą mogli kształcić się w fabryce znajdującej się na byłym poradzieckim lotnisku w ramach praktyk zawodowych i staży. Szkoła zobowiązuje się do współdziałania z przedsiębiorstwem, które jest partnerem działań probiznesowych, mając na celu podwyższenie jakości kształcenia. Uczniowie będą mogli w praktyce uczyć się zawodu.

Kolejną korzyścią z podpisanego porozumienia będzie doskonalenie nauczycieli przedmiotów zawodowych, wymiana doświadczeń w kształceniu zawodowym teoretycznym i praktycznym oraz dostosowywanie oferty kształcenia. Ponadto uczniowie poznają nowoczesne technologie stosowane przez potencjalnych pracodawców.

Myślimy długofalowo, mając na uwadze trwającą rozbudowę naszego zakładu, który będzie czterokrotnie większy. Mówimy tutaj o perspektywie kilku lat, jednak uznaliśmy, że tą współpracę warto zacząć już teraz. Chcemy być postrzegani jako aktywny „gracz”. Wielu absolwentów ZSE w Brzegu pracuje w naszym zakładzie i świetnie się sprawdzają – dodał Leszek Strugała, dyrektor zakładu produkcyjnego Donaldson w Skarbimierzu.

Przedsiębiorstwo Donaldson to czołowy producent systemów filtracyjnych. Swoją główną siedzibę, która została założona w 1915 roku, ma w Bloomington w USA. W zakładzie w Skarbimierzu pracuje obecnie około 300 pracowników, a po przebudowie przedsiębiorstwo będzie mogło zatrudnić ich aż 800.

Współpracę pomiędzy ZSE i firmą Donaldson objął honorowym patronatem marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła oraz starosta powiatu brzeskiego Jacek Monkiewicz.