250. rocznica urodzin Józefa Elsnera. Uroczyste obchody w Grodkowie

0

W piątek 31.06, w dzień poprzedzający urodziny Józefa Elsnera, w Grodkowie odbyły się uroczystości upamiętniające 250-lecie narodzin jednego z najbardziej znanych mieszkańców tego miasta. Elsner to polski kompozytor pochodzenia niemieckiego, pedagog, działacz kultury muzycznej, najbardziej znany jako nauczyciel Fryderyka Chopina.


Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w kościele pw. św. Michała Archanioła w Grodkowie. Po niej zagrany został koncert w wykonaniu Jasnogórskiego Chóru Mieszanego oraz Jasnogórskiego Zespołu Instrumentalnego pod dyrygencją Marcina Lauzera. W programie przygotowano m.in. mszę g-moll, która została napisana przez twórcę dla swojego rodzinnego miasta – Grodkowa, motet św. Józefa, pieśni solowe i utwory na organy. Po koncercie wszyscy udali się pod pomnik słynnego grodkowianina, aby złożyć kwiaty.

To pomnik muzyczny. Nie każdy kompozytor pisał dla swojego miasta, jest to szczególne wydarzenie dla Grodkowa. Elsner pisał również pieśni domowe, tak jak robił to Moniuszko i inni kompozytorzy w XIX wieku. Elsnera ludzie mało znają, wydaje mi się, że przyćmił go uczeń – Fryderyk Chopin, który przerósł swojego nauczyciela. Elsner wdał się w pedagogikę i życie muzyczne Warszawy. Sam przez to nie miał zbyt dużo czasu na komponowanie i wiele rzeczy lądowało w szufladzie. Kilkanaście lat temu na Uniwersytecie Jagiellońskim odnalazłem taki utwór, jakim jest Msza dla Grodkowa. Postanowiłem ją przepisać i poprosić kolegów muzyków, aby ją nagrać – opowiadał Marcin Lauzer, grodkowianin, organista jasnogórski, miłośnik lokalnej historii.

Na dziedzińcu przed ratuszem mieszkańcy miasta, ale również odwiedzający, mogą zobaczyć wystawę poświęconą Józefowi Elsnerowi.

Jako biblioteka przygotowaliśmy bardzo bogaty życiorys Józefa Elsnera, łącznie z jego zainteresowaniami, jak również wszystkie utwory jakie zdołał napisać. Na naszej wystawie znajduje się także zbiór jego dokonań jako pedagoga i muzyka. Do 1995 r. istniało poświęcone mu muzeum, którego rolę staramy się przejąć. Usiłujemy posiadać w swoich zbiorach wszystko to, co dotychczas napisano, posiadamy również zbiór nagranych przez niego utworów. Przygotowaliśmy również na tą okazję małą mapkę, na której znajdują się miejsca związane z Józefem Elsnerem – dodaje Alicja Biesaga, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Grodkowie.

Urodzony 1.06.1769 r. Józef Elsner zmarł 18.04.1854 r. w Elsnerowie (obecnie część Warszawy). Muzyk pozostawił po sobie wiele dzieł muzyki klasycznej: msze, offetoria, utwory oratoryjno-kantatowe, balety, opery, koncerty, symfonie i utwory kameralne.