Strażacy przez całą noc walczyli z pożarem na wysypisku odpadów w Gaci. Akcja gaśnicza wciąż trwa

1
fot. Brzeg24 / Damian Szuchta

W poniedziałek (3. czerwca), około godz. 13:50 w Zakładach Gospodarowania Odpadami Gać wybuchł pożar na jednym ze składowisk śmieci. Ogniem objęte zostały odpady wielkogabarytowe rozdrobnione. Kilkanaście zastępów straży pożarnej od wczoraj prowadzi akcję gaśniczą.


– Ze względu na niewystarczającą ilość środków gaśniczych w zasilanie wodne musieliśmy zmienić nasze działania. Przez całą noc prowadzono prace związane z przerzucaniem tej sterty odpadów i zalewanie ich wodą. Przy wykorzystaniu ciężkiego sprzętu ZGO gasimy ten pożar metr po metrze. Sukcesywnie tego ubywa, ale jeszcze nie jesteśmy na etapie dogaszania – informuje bryg. Krzysztof Gielsa z Państwowej Straży Pożarnej w Oławie.

Służby zaznaczają, że pożar został opanowany i nie ma ryzyka jego rozprzestrzenienia się. Pomimo silnego zadymienia nie ma również zagrożenia dla mieszkańców pobliskich miejscowości. Przyczyny tego zdarzenia na razie nie są znane. Sprawą zajmuje się Komenda Powiatowa Policji w Oławie.

– Obecnie trwa akcja gaśnicza strażaków, a więc nasze działania na tym terenie są ograniczone. Wykonujemy niezbędne czynności mające ustalić okoliczności i przyczynę tego pożaru – mówi podinsp. Alicja Jędo, oficer prasowy KPP w Oławie.