Brzeżanie pomagają dzieciom z Gambii. W mieście Farafenni powiewa flaga Brzegu

0

Kilka lat temu, panowie Robert Lechowicz i Lee Tompham rozpoczęli indywidualne działania w ramach wolontariatu na rzecz gambijskich dzieci. Jednym z owoców tej działalności jest wybudowana przez aktywistów szkoła. We wrześniu 2018 roku do dwójki wolontariuszy dołączyli kolejni mieszkańcy Brzegu. Grupa wpadła na pomysł, aby cyklicznie wpierać uczniów z Afryki Zachodniej. Do małych Gambijczyków – głównie sierot porzuconych przez rodziców – już w ubiegłym roku trafiły pierwsze dary, w postaci przyborów szkolnych, książek, słowników, odzieży, czy zabawek.

W dowód wdzięczności i szacunku Gambijczyków dla mieszkańców Brzegu, na budynku szkoły w Farafenni powiewa flaga miasta „trzech kotwic”. Kilka dni temu Robert Lechowicz i Lee Tompcham odwiedzili młodzież II Liceum Ogólnokształcącego oraz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Brzegu. Dla uczniów przygotowali specjalną prezentajcę na temat historii, kultury i środowiska Gambii, jednak głównym tematem był problem porzuconych dzieci, a także trudnych warunków bytowania tamtejszej społeczności.

– Bardzo cieszymy się z wizyty Roberta i Lee. Chcemy utworzyć teraz w naszym mieście Centrum Wsparcia Edukacyjnego. Dzięki temu będziemy mogli prezentować na arenie europejskiej talenty gambijskich dzieci. Ich wykonane prace artystyczne będą dla nich nie tylko promocją, ale również źródłem utrzymania, bowiem zostaną w europie sprzedane, a cały dochód wróci do autorów tych prac. Przy okazji będziemy mogli promować również Brzeg i nasz region – mówi Izabela Spychała-Niedźwiecka, koordynatorka charytatywnej akcji.

Warto dodać, że obecnie trwa zbiórka przedmiotów, które ostatecznie zostaną wysłane do Gambii. Organizatorzy zwracają się z prośbą, aby przekazywać artykuły szkolne, zabawki, odzież letnią, środki sanitarne i higieniczne. W tej sprawie można kontaktować się pod numerem tel. 507-105-593 lub mailowo: izabela.sn70@onet.eu