XXV Bieg Olimpijski im. Zdzisława Zielonki w Jędrzejowie (fotorelacja)

0

W piątek (07.06), w Jędrzejowie odbył się Bieg Olimpijski im. Zdzisława Zielonki. W zawodach wzięły udział szkoły podstawowe z Gminy Grodków oraz zaprzyjaźnionej szkoły w Wawrzyszowie (Dolny Śląsk). Była to już XXV edycja wydarzenia, które od wielu lat cieszy się dużą frekwencją wśród najmłodszych sportowców. 


Uczniowie mają do przebiegnięcia dystans w granicach około 2 kilometrów. Myślę, że najważniejsze jest tutaj to, aby stanąć na starcie i tą trasę przejść, przebiec, w zależności od możliwości każdego uczestnika. Każdy kto ukończy tą trasę jest zwycięzcą! Przed samym startem przygotowaliśmy cały ceremoniał olimpijski z wprowadzeniem flag i zapaleniem znicza – wyjaśnia Marek Błoch, nauczyciel wf-u w PSP Jędrzejów, jeden z propagatorów Biegu Olimpijskiego im. Z. Zielonki.

Wśród zaproszonych Olimpijczyków pojawili się: Jan Cych, Aleksandra Kaczyńska-Błoch, Ryszard Podlas, Jan Brzeźny, Leszek Słownowski, Andrzej Lisz, Danuta Bułkowska.

Jestem tutaj prawie co roku, do Jędrzejowa przyjeżdżam z miłą chęcią, jak tylko mam taką możliwość. Co roku dopisuje pogoda. Jest to super impreza, kiedyś nawet sam biegłem z uczniami, zapalałem znicz olimpijski. Warto tutaj wspomnieć Zdzisława Zielonkę, człowieka-encyklopedię. Jeżeli chodzi o dziedzinę sportu, to nie można go było zaskoczyć pytaniem. Niestety, odszedł zbyt szybko od nas  – mówi Jan Cych, olimpijczyk z Meksyku biegu na 3 kilometry z przeszkodami.

Po zakończeniu części artystycznej odbyła się ceremonia zapalenia znicza olimpijskiego przez jednego z uczniów szkoły w Jędrzejowie, a w niebo uniosły się gołębie symbolizujące ideę pokoju i przyjaźni. Następnie wszyscy przenieśli się na linię startu.

Lubimy biegać, jeździmy również na inne zawody np. do Grudziądza. Zazwyczaj zajmujemy miejsca na podium, a nasz nauczyciel od wychowania fizycznego jest z nas dumny. Co roku jesteśmy uczestnikami naszego biegu, lubimy te zawody, bo nie liczy się tutaj wygrana tylko to, aby go ukończyć – zaznaczają wspólnie Kacper, Michał i Bartek, uczniowie PSP w Jędrzejowie.

Na starcie stanęło około 500 uczniów. Trasa biegu co roku jest niezmienna i liczy 2 kilometry. Wszyscy młodzi biegacze ukończyli bieg z uśmiechem na twarzy. Po przekroczeniu linii mety na zawodników czekały pamiątkowe medale.

Dodajmy, że sportowe wydarzenie zostało zorganizowany przez Klub Olimpijczyka „Znicz”, który działa przy PSP w Jędrzejowie. Podczas uroczystości swoje święto miała również szkoła, której patronem jest Bronisław Malinowski – Olimpijczyk, lekkoatleta, który zginął tragicznie w 1981 w Grudziądzu.