Studenci pracują w wakacje. Co ze składkami do ZUS?

0

Dla wielu studentów, koniec roku akademickiego nie oznacza odpoczynku. Część z nich podejmuje zatrudnienie. Wyjaśniamy w jakich przypadkach odprowadzane są składki do ZUS i z jakich świadczeń mogą korzystać pracujący żacy.


Umowa o pracę to bonus
Jeśli jako student – bez względu na wiek – podpisałeś z pracodawcą umowę o pracę, to wtedy obowiązkowe jest opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe). Podobnie jest ze składką na ubezpieczenie zdrowotne. Pracodawca w ciągu 7 dni od momentu rozpoczęcia pracy powinien cię zgłosić do ZUS. Jeśli założysz konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, to będziesz mógł sprawdzić czy i kiedy zostałeś zgłoszony do ubezpieczeń społecznych.

– Dzięki temu, że student będzie zgłoszony do ubezpieczeń społecznych zasilane jest jego indywidualne konto w ZUS. To z kolei, przy spełnieniu konkretnych wymogów, daje możliwość korzystania chociażby z zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego lub innych świadczeń – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Co istotne, umowa o pracę gwarantuje dodatkowe przywileje, jak prawo do urlopu czy wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Przy umowie zleceniu nie ma składek
Najczęściej stosowaną umową przy zatrudnianiu studentów jest umowa zlecenie, ewentualnie umowa o dzieło. To dlatego, że wakacyjna praca jest zajęciem typowo sezonowym. Jeżeli będąc studentem nie ukończyłeś 26 lat a masz umowę zlecenie, to nie podlegasz ubezpieczeniom społecznym i pracodawca nie ma obowiązku odprowadzania za ciebie składki na ubezpieczenie zdrowotne. To jednak ma swoje konsekwencje, bo w tych okolicznościach nie przysługuje ci na przykład zasiłek chorobowy. W przypadku zawarcia umowy o dzieło, ani zleceniodawca, ani zleceniobiorca nie płaci żadnych składek.

– Studenci powyżej 26 roku życia, którzy podpisali umowę zlecenie, podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne, a to oznacza, że każdy sam musi zdecydować czy opłacać składkę na ten rodzaj ubezpieczenia. Jeśli student zgłosi taki wniosek, to będzie mógł na przykład korzystać z płatnych zwolnień chorobowych – dodaje rzecznik prasowy ZUS w Opolu.