Ruszył remont dachu Muzeum Piastów Śląskich

0
fot. MPŚ

Do końca listopada br. Zamek Piastów Śląskich w Brzegu będzie miał nowe poszycie dachowe. Do tej pory wszelkie prace na dachu były przeprowadzane cząstkowo, ale tym razem zabytek doczeka się remontu na całej powierzchni. Koszt inwestycji wyniesie ok. 2,2 mln złotych.


– Ustawianie rusztowań wokół zamku to znak, że rozpoczynamy długo oczekiwany remont całości dachu na budynku muzeum. Już pod koniec tego roku będziemy mogli odetchnąć z ulgą i nie martwić się deszczową pogodą czy wichurami. Dotychczas niemal po każdej większej ulewie czy lekkim wietrze trzeba było łatać dziury w dachu lub zbierać pozrywane dachówki – mówi Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich.

Przeprowadzenie tak dużego remontu jest możliwe dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które pokryje całą wartość inwestycji.

– Ogromne podziękowania kieruję do pana Piotra Glińskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pana Wojciecha Kwiatkowskiego Dyrektora Departamentu Finansowego, pani Pauliny Florianowicz Dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego, pani Anny Stebelskiej-Tomaszewskiej Naczelnik Wydziału ds. Muzeów oraz pracownikom merytorycznym resortu kultury, którzy rozumieli pilną potrzebę przeprowadzenia tego remontu. Dziękuję również opolskim służbom ochrony zabytków, pani Elżbiecie Molak Opolskiej Wojewódzkiej Konserwator Zabytków – podsumowuje Dariusz Byczkowski.

Dodajmy, że w trakcie prac ograniczony będzie dostęp do dziedzińca zamku oraz krużganków. Mogą również wystąpić czasowe utrudnienia w postaci wyłączenia części obiektu z ruchu turystycznego. O wszystkich ewentualnych trudnościach będziemy informować na bieżąco.