Rikszą przez Brzeg

0

Od soboty (3. sierpnia), turyści i mieszkańcy Brzegu będą mogli korzystać z nowej wypożyczalni riksz. Opracowano także dwie trasy, które dają możliwość zobaczenia najciekawszych miejsc naszego miasta. O nowej wypożyczalni i samym pomyśle zwiedzania Brzegu rikszą rozmawialiśmy z Januszem Piotrowicz, właścicielem restauracji „Wozownia” – pomysłodawcą i twórcą wypożyczalni.


Skąd pomysł na riksze w Brzegu?
Janusz Piotrowicz: Sam pomysł był konsekwencją moich wcześniejszych zainteresowań. Zawsze byłem blisko związany z branżą turystyczną. Będąc przewodniczącym Środowiskowej Rady Turystyki działającej we wrocławskim środowisku akademickim miałem okazję bliżej poznać szeroko pojętą turystykę rowerową. W maju zeszłego roku, kiedy postanowiliśmy zostać członkami Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, narodził się pomysł wyeksponowania atrakcyjności naszego miasta właśnie w taki sposób, aby turyści odwiedzający Brzeg mieli możliwość niezależnego zwiedzania miasta. Często są to osoby starsze, dla których przejście kilku kilometrów stanowi problem. A dzięki rikszom taki turysta może spokojnie podjechać do każdego interesującego go punktu. W tym roku „Wozownia” otrzymała certyfikat „ Szlaku Kulinarnego Województwa Opolskiego” nadawany przez Urząd Marszałkowski oraz Opolską Regionalną Organizację Turystyczną, który jest szczególnym wyróżnieniem gdyż w całym województwie tylko 21 restauracji otrzymało taki certyfikat. Ten fakt również dał nam impuls do stworzenia wypożyczalni riksz.

Można zatem stwierdzić, że riksze będą uzupełnieniem oferty prowadzonej przez Pana restauracji „Wozownia” i niejako wynikiem otrzymanego certyfikatu Szlaku Kulinarnego Województwa Opolskiego, tak?
J. Piotrowicz: Tak. Generalnie Szlaki Kulinarne pokazują piękno naszego regionu. Restauracja „Wozownia” ma bardzo atrakcyjne położenie w centrum miasta, granicząc bezpośrednio z Parkiem Centralnym. Na terenie „Wozowni” znajduje się także wiele eksponatów historycznych. Niektóre z nich są związane z naszym regionem. W połączeniu z serwowanymi w naszym lokalu regionalnymi potrawami Kuchni Opolskiej jesteśmy niewątpliwie swego rodzaju atrakcją turystyczną. Wypożyczalnia riksz funkcjonuje również jako mobilny punkt informacji turystycznej. Przygotowaliśmy mapy z trasami w formie ulotek, w których znajdują się opisy w języku polskim, niemieckim i angielskim. Po to, by turysta mógł się zapoznać nie tylko z obiektami, ale też ich krótką historią.

Ile riksz jest do dyspozycji turystów?
J. Piotrowicz: Oferujemy 6 profesjonalnych riksz. Są bardzo dobrze wyposażone, lekkie, zwrotne i posiadają odpowiednie certyfikaty. Wykonał je Instytut Łódzki. Służą do przewozu dwóch osób dorosłych, ewentualnie trójki dzieci, plus osoba prowadząca pojazd.

Riksze będą do wypożyczenia w Wozowni czy w Muzeum Piastów Śląskich?
J. Piotrowicz: Początkowa koncepcja zakładała, że wypożyczalnia będzie się znajdować tylko w Wozowni, ale żeby turyści nie musieli przechodzić z Zamku Piastów Śląskich do Wozowni albo odwrotnie, dzięki uprzejmości dyrektora zamku Dariusza Byczkowskiego i w wyniku wspólnego porozumienia ustaliliśmy, że riksze będą funkcjonowały na zasadzie wahadła, czyli 3 riksze będą w Wozowni, a 3 na zamku. Dyrektor Byczkowski przedstawił radzie muzealnej tę propozycję, która spotkała się z dużą przychylnością i bardzo pozytywną opinią.

Dzięki temu można było zrealizować ten projekt jako wspólną inicjatywę Wozowni i Muzeum Piastów Śląskich?
J. Piotrowicz: Tak, dlatego też na rikszach znajduje się herb Księstwa Brzesko-Legnickiego z Zamkiem Piastów Śląskich i historyczny herb miasta Brzeg. Ponieważ Wozownia prowadzi mobilny punkt informacji turystycznej i wypożyczalnię jest też logo restauracji. Z racji współpracy z redakcją Panoramy Powiatu na pojazdach znajduje się także logo portalu Brzeg24.pl.

Turyści będą zwiedzać Brzeg według własnego planu, czy korzystać będą mogli tylko z wytyczonych ścieżek?
J. Piotrowicz: Przygotowaliśmy dwie trasy wykorzystując nasze ścieżki rowerowe. Jedna z nich jest trasą krótszą, czyli podstawową, obejmującą około kilometra. Gdy ktoś z takiej rikszy skorzysta na zamku, może pojechać obok kościoła pw. Podwyższenia Św. Krzyża, potem pod Ratusz, do kościoła pw. Św. Mikołaja, a przy okazji zobaczyć pomnik Jana Pawła II i stamtąd – przez park – wjechać do Wozowni. Oczywiście działa to w obie strony. Podobnie jest obmyślona dłuższa trasa, która obejmuje 4 dodatkowe punkty – bramę odrzańską, amfiteatr, Bank Gospodarki Żywnościowej i fontannę w parku centralnym. To trasy bliźniacze, które się wzajemnie przenikają.

Jaki jest koszt wypożyczenia rikszy?
J. Piotrowicz: Myślę, że ceny są relatywnie niskie. Wypożyczenie rikszy kosztuje 10 zł, a każda następna godzina to kolejne 10 zł. Gdyby ktoś zdecydował się na wypożyczenie rikszy na przykład na 8 godzin, cena jest obniżona do 50 zł. Można wypożyczyć też rikszę na dobę, wtedy koszt wynosi 80 zł.

Z riksz korzystać mogą nie tylko turyści, ale również brzeżanie.
J. Piotrowicz: Oczywiście. Myślę, że to przede wszystkim bardzo fajna atrakcja, umożliwiająca poruszanie się po mieście. Slogan „Zapraszamy na wspaniałą przygodę śladami historii z pięknymi widokami naszego miasta” obrazuje rzeczywistość. Miasto Brzeg jest piękne i należy je odkrywać nie tylko w kategoriach najistotniejszych obiektów historycznych. Mamy jeszcze wiele interesujących obiektów i piękne otoczenie, które warto bliżej poznać.