Siostry zakonne kończą posługę w Brzegu

0
fot. Prowincja Krakowska

Po blisko 70 latach posługi przy brzeskich parafiach, siostry zakonne opuszczą Brzeg i trafią do innych miast. Decyzję w tej sprawie podjęło Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego á Paulo przynależne do Prowincji Krakowskiej. Taka wiadomość dla Szarytek jest przyjmowana jako powinność, ale z drugiej strony niesie smutek, bo niektóre pełniły misję w Brzegu od samego początku, tu dorastały.


– W tym roku minęłoby 70 lat posługi Sióstr Miłosierdzia w Brzegu. Przez ten czas siostry pracowały przy parafiach, pełniły funkcje zakrystianki, kościelnej, była też organistka, katechetka, posługa ubogim i chorym. Obecnie jest nas 5 sióstr, ale teraz rozchodzimy się po innych placówkach, a przed nami nowe zadania. W Brzegu spotkałam mnóstwo dobra i życzliwości, za co jestem wdzięczna wszystkim, których spotykałam na swojej drodze – mówi nam siostra Anna Majewska, która od 15 lat prowadziła Chór im św. Maksymiliana w Brzegu.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że decyzja o przeniesieniu sióstr zakonnych do innych miejscowości jest podyktowana warunkami personalnymi i zbyt małą ilością powołań do zakonu w ostatnich latach. Formalne zakończenie posługi w Brzegu nastąpi w środę (31. lipca). Podczas mszy św. o godz. 18:00 odbędzie się uroczyste pożegnanie i podziękowanie za długoletnią pracę na rzecz miasta i jego mieszkańców.