Święto 1. Brzeskiego Pułku Saperów. Jednostka obchodzi 75-lecie

0

Przedstawiciele władz samorządowych, organizacji kombatanckich i społecznych, byli dowódcy pułku, żołnierze i ich rodziny oraz mieszkańcy Brzegu, wspólnie obchodzi dziś (2.08) święto 1. Brzeskiego Pułku Saperów. W tym roku wydarzenie ma szczególny charakter, bo wiąże się z 75. rocznicą utworzenia jednostki.


Zbiórka pododdziałów odbyła się o godzinie 12:00 na brzeskim Rynku. Tradycyjnie już uroczystość została poprzedzona defiladą i mszą św. w intencji żołnierzy i cywilnych pracowników pułku.

Święto było również doskonałym momentem do wręczenia wyróżnień i nagród. Wielu żołnierzy otrzymało mianowanie na wyższy stopień wojskowy.

Przypomnijmy, że brzescy saperzy są mocno związani z mieszkańcami Brzegu i okolic. W sytuacjach kryzysowych pomagali ratować mienie i życie ludzi podczas powodzi w 1997 i 2010 roku. Biorą udział w różnego rodzaju akcjach społecznych i charytatywnych, otwierają bramy swojego garnizonu dla mieszkańców i prezentują swój sprzęt. Na co dzień zajmują się rozminowywaniem, w tym obszarów na terenie miasta i powiatu brzeskiego.

Dodajmy, że formowanie 1. Inżynieryjnej Brygady Saperów rozpoczęto 1 kwietnia 1944r. Prawdziwy chrzest bojowy żołnierze brygady przeszli 2 sierpnia 1944r., przystępując w rejonie Puław do wykonywania swojego pierwszego zadania bojowego w bezpośrednim kontakcie z nieprzyjacielem. Ten dzień stał się świętem jednostki i od 1994r. jest uroczyście obchodzony. W 2011 r. Rozkazem Dowódcy Wojsk Lądowych Brygada została przeformowana w 1. Pułk Saperów i zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej przejęła sztandar, tradycje, wyróżniającą nazwę oraz symbolikę Brygady. 1. Brzeski Pułk Saperów im. Tadeusza Kościuszki przejął i kontynuuje tradycje jednostek inżynieryjnych: 1. Pułku Inżynieryjnego I Korpusu Polskiego, 1. Pułku Inżynieryjnego Warszawa oraz 1. Pułku Inżynieryjnego Warszawa – Modlin. Wszystkie trzy jednostki nosiły imię Tadeusza Kościuszki.