Trwa remont dachu Zamku Piastów Śląskich

0
fot. MPŚl

Najcenniejszy brzeski zabytek przechodzi gruntowny remont dachu. Pokrycie będzie wyjątkowe, dachówki zostały wyprodukowane specjalnie na realizację tej inwestycji. Wykonawca prac zaprezentował układ dwóch rodzajów półokrągłych „karpiówek”.


– Obecnie trwa wymiata łat dachowych, ale niebawem na budynku południowym rozpocznie się etap układania dachówek. To oryginalne pokrycie zostanie wykonane z dwóch rodzajów dachówek: rustykalnych i naturalnej czerwieni. Drugiego takiego dachu z pewnością nie znajdziemy w regionie – zapowiada Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

Prace obejmą również remont kominów, instalacji odgromowej oraz okuć metalowych na wieżach. Roboty mają zakończyć się do końca listopada. Dodajmy, że wartość inwestycji wyniesie ok. 2,2 mln złotych. Środki na ten cel pochodzą z dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przypomnijmy, że w trakcie prac ograniczony będzie dostęp do dziedzińca zamku oraz krużganków. Mogą również wystąpić czasowe utrudnienia w postaci wyłączenia części obiektu z ruchu turystycznego.