Policjanci skarżą się, że jest ich za mało i nie są w stanie zagwarantować bezpieczeństwa. Brzeska komenda odpowiada na anonimowy list i odpiera stawiane w nim zarzuty

5
Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

W ostatnim czasie do naszej redakcji dotarła anonimowa korespondencja. Autorzy przedstawiają się jako „Policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego, Rewiru Dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Brzegu”. W liście znajdują się informacje, które rzeczywiście mogą wskazywać na wiedzę znaną tylko funkcjonariuszom. 


– „Szanowna redakcjo, chcielibyśmy prosić o pomoc” (…) „Od ponad dwóch lat zaczyna brakować policjantów w naszej komendzie” (…) „Sytuacja stała się dla nas dość niebezpieczna, ponieważ w 40 tysięcznym mieście, czy około 100 tys. powiecie, z dwóch patroli w porze nocnej, patrolujących gminę Brzeg, Lubsza oraz Skarbimierz, pozostał tylko jeden” (…) „W Lewinie Brzeskim oraz Grodkowie też nie jest różowo, z dwóch patroli został tylko jeden łączony” (…) „Często widzimy jak dyżurny w interwencje, które przychodzą z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania wpisuje brak wolnego patrolu lub patrol jest wysyłany po kilku godzinach od zgłoszenia” – czytamy w przesłanym do naszej redakcji liście.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Autorzy przytaczają w korespondencji również okoliczności jednej z prowadzonych interwencji:
– „(…) Kiedy patrol zakładał kajdanki agresywnemu mężczyźnie, on się wyrwał i zaatakował policjantów używając jedną z kajdanek jak kastetu. Policjant doznał licznych obrażeń głowy, w szpitalu założono mu kilkanaście szwów, a policjantka obrażeń ręki. Pomogli zwykli ludzie za co im dziękujemy, co prawda przyjechało do nas wsparcie, ale to był dzień i było więcej patroli, jak policjanci ruchu drogowego, czy wydziału kryminalnego. Niestety w porze nocnej jesteśmy sami. Cały problem powstał po tej interwencji, aby policjantka się nie zwolniła ze służby została od razu przeniesiona do ruchu drogowego, a policjant, który doznał znacznie poważniejszych obrażeń pozostał dalej w Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym i nikt na niego nawet nie zwrócił uwagi” (…) „Smucą nas sytuacje, jak władze naszego miasta czy powiatu są okłamywane i zapewniane, że brzeska policja jest w stanie zapewnić zwykłym ludziom bezpieczeństwo. Jest to niemożliwe, ponieważ w naszej komendzie brakuje prawie 30 policjantów, a w plutonie jest tylko 1/4 obsadzonych etatów”.

O stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy Komendę Powiatową Policji w Brzegu. Oficer prasowy zaprzecza przedstawianej w anonimie m.in. sytuacji kadrowej.

– „Nieprawdą jest, że w Komendzie Powiatowej Policji w Brzegu sytuacja kadrowa pogarsza się. Nieprawdą jest też, że brakuje 30 policjantów, a w ogniwie patrolowo-interwencyjnym jest tylko 1/4 obsadzonych etatów. W porównaniu do ubiegłych lat spadła liczba wakatów, a przyjęć do brzeskiej policji jest coraz więcej. W ogniwie patrolowo-interwencyjnym na chwilę obecną nie ma żadnych wakatów. Funkcjonariusze do służby planowani są na podstawie analizy bezpieczeństwa. Szczególnie w weekendy kierowana jest większa liczba policjantów, a w weekendowe noce nie zdarzają się pojedyncze patrole. Do służby kierowani są również funkcjonariusze z innych komórek, po to właśnie, aby wspomóc i odciążyć mundurowych z ogniwa patrolowo-interwencyjnego. Musimy pamiętać, że zawód policjanta wiąże się z narażeniem życia i zdrowia, a funkcjonariusze podczas służby spotykają się z różnymi sytuacjami. W opisanej w liście interwencji, mundurowym pomogli świadkowie, którzy bezpośrednio byli na miejscu, jednak już po chwili dotarły kolejne dwa policyjne patrole i udzieliły wsparcia funkcjonariuszom. Nieprawdą jest też, że w brzeskiej komendzie panuje dyskryminacja płciowa, a policjantka biorąca udział w interwencji została przeniesiona do innego wydziału po to, żeby nie zwolniła się ze służby. Jej przeniesienie było zaplanowane dużo wcześniej i nie miało związku z opisanym zdarzeniem. Warto również podkreślić, że w porównaniu do 2018 r. przestępczość kryminalna na terenie naszego powiatu spadła o 150 zdarzeń. Podobnie w kategorii kradzieży z włamaniem odnotowaliśmy mniej zdarzeń, przy jednoczesnym wzroście wykrywalności z 56% do 64%. Autor anonimu nie zna sytuacji kadrowej, ani analizy stanu bezpieczeństwa powiatu brzeskiego. Jego poglądy i opinie oparte są na nieprawdziwych informacjach i wprowadzają w błąd opinię publiczną”.

Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA