Pakiet dla wsi i miasteczek, czyli Ryszard Wilczyński o swoim programie wyborczym

0
poseł Ryszard Wilczyński. fot. Damian Wolak

Dziś (13.08) w Brzegu przed siedzibą Platformy Obywatelskiej na placu zamkowym odbyła się konferencja prasowa posła Ryszarda Wilczyńskiego z Koalicji Obywatelskiej. Podczas konferencji deputowany przekonywał o swoim programie dla mniejszych społeczności wiejskich i osiedlowych.


Pakiet dla małych ojczyzn jest pakietem przygotowanym dla niewielkich społeczności i ich otoczenia, sprawiający, że będą one przyjazne, bezpieczne, czyste i zdrowe. Jest on skierowany do wielu milionów ludzi, ponieważ w samych sołectwach mieszka ich 16 mln., a w strukturach miejskich, osiedla kolejne miliony. Niektóre z nich są rozwiązaniami, inne natomiast mogą być wdrażane w tych miejscach, gdzie przestrzeń na to pozwala – wyjaśnia poseł Ryszard Wilczyński.

W programie, który promował poseł, znalazły się cztery najważniejsze punkty: 1. Premia za troskę o środowisko; 2. Samopomoc sąsiedzka, włączenie cyfrowe, Centra Aktywności Lokalnej; 3. Silne Sołectwo; 4. Ożywione centra, chroniona wartość nieruchomość, Przestrzeń dla aktywnych. Więcej szczegółów na stronie internetowej www.ryszardwilczynski.pl

Jeżeli zdecydowalibyśmy się wynagrodzić kogoś za to, że gromadzi wodę, korzysta z fotowoltaiki, z programów rządowych czy takich, gdzie wykorzystywane są środki z Unii Europejskiej na poprawę środowiska, to takie osoby uzyskałyby bonifikatę w postaci 15 lub 20 procent. Natomiast rewitalizacja centrów nie musi odbywać się tylko w miastach, ale również w większych miejscowościach, bo jeżeli będą one traciły swój wizerunek i funkcje, to wartość tamtejszych nieruchomości będzie spadać. Przekształcanie pustostanów w coś, co jest użyteczne, to bardzo ważna sprawa i państwo musi swoimi narzędziami to promować, m. in. zwolnieniem z podatku VAT – dodał poseł z Koalicji Obywatelskiej.

Jeżeli mieszkańcy mają problemy do rozwiązania, to przed siedzibą brzeskich struktur znalazła się skrzynka do której można wrzucać „pomysły na ich rozwiązanie”. Wszystkie listy zostaną zebrane po kampanii i podsumowane w pracy poselskiej.