Grupa Romów planowała przejąć mieszkanie od brzeżanina. ZNM w porę temu zapobiegł

0

To miał być plan doskonały, jednak nie powiódł się dzięki czujności sąsiadów i sprawnym działaniom Zarządu Nieruchomości Miejskich w Brzegu. Sprawa ta sięga 2016 roku, ale swój finał znalazła dopiero kilka tygodni temu.


– Jeden z najemców mieszkania należącego do naszych zasobów nie płacił czynszu i spowodował kilkunastotysięczne zadłużenie. Większy kłopot pojawił się wtedy, gdy do zajmowanego przez niego lokalu wprowadziła się grupa Romów. W 2016 roku najemca nagle spłacił całe zadłużenie i złożył wniosek o wykup mieszkania. Mniej więcej w tym samym czasie, pozostali lokatorzy tego budynku zaczęli składać znaczące skargi na uciążliwych sąsiadów. W związku z tym nie wyraziliśmy zgody na sprzedaż tego lokalu – mówi marek Sidor, dyrektor ZNM.

Grupa Romów, która wprowadziła się do najemcy lokalu „na dziko” wcale nie zamierzała rezygnować z mieszkania, jednak po kilku latach znów powstało zadłużenie, a na dodatek skargi mieszkańców nasilały się.

– Z tego co wiemy, to poprzedni dług zapłacili za najemcę Romowie, aby mógł on wystąpić z wnioskiem o wykup. Można tylko domyślać się, jak ta sprawa zakończyłaby się, ale udało się temu zapobiec i myślę, że jest to z pożytkiem dla mieszkańców miasta – tłumaczy Marek Sidor.

Po licznych skargach ZNM wystąpił do sądu wnioskiem o eksmisję. Najemca i jego „goście” próbowali ją powstrzymać, ale ostatecznie zapadł prawomocny wyrok i w końcu pozostali lokatorzy Chopina 16 mogli odetchnąć z ulgą.

– To co tutaj się działo, to istny cyrk. Panie, no tego nie da się opisać, nie było na nich sposobu, myśmy już próbowali wszystkiego, chodziłem do burmistrza, prosiłem, błagałem i nic, ale nareszcie przyszedł komornik i udało się wysiedlić ich wszystkich. Zresztą oni nie mieli prawa tu mieszkać, a chcieli jeszcze żeby M. (zanonimizowane nazwisko najemcy – red.) wykupił to mieszkanie i przepisał na nich – mówi nam sąsiad byłego już najemcy feralnego mieszkania.

Ostatecznie pan M. dostał mieszkanie socjalne przy ul. Konopnickiej, a grupa Romów będzie musiała poszukać innego lokum. Dodajmy, że Zarząd Nieruchomości Miejskich w Brzegu miał w ostatnim czasie problem z trzema innymi mieszkaniami, które zostały nielegalnie zasiedlone również przez społeczność romską. Ja informuje nas dyrektor Sidor: – Dwa z trzech lokali nielegalnie zajmowanych przez rodziny romskie udało się już odzyskać, a jeden jest jeszcze zajmowany. Wniosek w tej sprawie został skierowany do sądu i czekamy na decyzję.