„Wojskowe Wyzwanie” w Brzegu. Koszary saperów otwarte dla cywili

0

W sobotę (24.08) tereny koszarów 1. Pułku Saperów w Brzegu zostały otwarte dla cywili, którzy na jeden dzień mogli dołączyć do brzeskich saperów. Zajęcia w ramach kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” były skierowane do pełnoletnich osób, które są zainteresowane służbą w Siłach Zbrojnych RP. Jednodniowe zajęcia przeprowadzono w sumie w 17 jednostkach w kraju.


W jednostce realizujemy program „Zostań Żołnierzem RP”. Jest to kampania skierowana do osób pełnoletnich, które mają pomysł na to, aby wejść w szeregi żołnierzy Wojska Polskiego, ale nie są jeszcze zdecydowane na ten krok w stu procentach. Nasza jednostka, podobnie jak wiele innych, przez okres wakacji daje im możliwość spróbowania wojskowego rzemiosła i sprawdzenia jak będą czuli się w roli żołnierza na placu ćwiczeń. Nasza jednostka oprócz szkolenia ogólnowojskowego, mam tu na myśli musztrę, taktykę i trening strzelecki, proponuje uczestnikom dzisiejszego dnia m. in. pracę z wykrywaczem metali na „ścieżce saperskiej”, przymierzenie stroju saperskiego EOD-9 , który chroni sapera od skutków eksplozji materiałów wybuchowych, czy pracę z lekkim robotem rozpoznawczym. Uczestnicy mogą także zobaczyć sprzęt, jaki jest na wyposażeniu wojsk inżynieryjnych – powiedział kpt., Krzysztof Krawczyk.

Podczas zajęć wszyscy chętni mogli poznać podstawy żołnierskiego rzemiosła, zobaczyć sprzęt wojskowy z bliska oraz zapoznać się z pracą saperów. Goście przez dziewięć godzin mogli na własnej skórze przekonać się m.in.: jak wygląda musztra i „ścieżka saperska”; poznać stopnie wojskowe i elementy Ośrodka Sprawności Fizycznej; wziąć udział w zajęciach z terenoznawstwa; nauczyć się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przyjmowania postaw strzeleckich z nauką celowania, strzelania z broni pneumatycznej i rzutu granatem ćwiczebnym; zobaczyć wyścig łodzi saperskich czy odwiedzić punkty promocyjne z rekrutacyjnymi. Ciekawostką jest to, że strój chroniący sapera waży około 30 kg.

O wydarzeniu dowiedziałem się z mediów. Nie interesuję się armią i rzemiosłem, ale historią i bronią tak, co się poniekąd łączy. Brzeska jednostka ma inną specyfikację, ale marzę aby zobaczyć z bliska np. pojazd Rosomaka z wieżą Hitfist 30P. Ogólnie jest ciekawie, przygotowano trochę aktywności fizycznej i można porozmawiać z żołnierzami – mówił jeden z uczestników.

– Przyszłam tutaj, aby choć przez jeden dzień zobaczyć pracę żołnierzy, jak to wszystko funkcjonuje i dowiedzieć się, jakie zadania i obowiązki są nakładane na żołnierzy. Jest bardzo pozytywnie, co utrzymuje mnie w postanowieniu aby dalej dążyć małymi kroczkami do wstąpienia do wojska. Na stanowisku Wojskowej Komendy Uzupełnień dowiedziałam się, jak wygląda cały przebieg rekrutacji na żołnierza – dodała uczestniczka, zainteresowana pracą w wojsku.

Brzeską jednostkę odwiedziły 22. osoby – kobiety i mężczyźni w różnym wieku, zainteresowani wojskiem. Wielu odwiedzającym takie zajęcia przyniosły wiele frajdy, a niektórzy przyszli do saperów z myślą, aby w niedalekiej przyszłości wstąpić w szeregi Wojska Polskiego.