Dożynki Gminne 2019 w Grodkowie [fotorelacja]

0

Za nami Gminne Dożynki w Grodkowie. W niedzielę (25.08) tradycyjnie otwarła je uroczysta Msza Święta w kościele św. Michała Archanioła. Następnie barwnym korowodem uczestnicy przeszli do Parku Domu Kultury, aby zaprezentować „Najpiękniejszą koronę żniwną”.


W konkursie na najpiękniejszą koronę dożynkową pierwsze miejsce zdobyła miejscowość Gola Grodkowska, niższe miejsca na podium przypadły natomiast Tarnowowi Grodkowskiemu oraz Gnojnej. Kolejnym konkursem zorganizowanym podczas tegorocznych dożynek była oprawa korowodu dożynkowego. Tutaj pierwsze miejsce przypadło miejscowości Gębocko, kolejne Jeszkotlom i Starowicom. Ostatnim konkurs dożynkowy polegał na ocenie najpiękniejszych stoisk. Komisja konkursowa postanowiła przyznać pierwsze miejsce miejscowości Wojsław, kolejne Przylesiu Dolnemu i Lipowej.

Nasza komisja konkursowa oceniała stanowiska i korowody dożynkowe. Przy ocenie stoiska komisja brała pod uwagę ogólną estetykę, jego aranżację i przede wszystkim materiały użyte do dekoracji, które powinny być naturalne. Ważna była również jakość oferty prezentowanej przez sołectwa. W tym roku pojawiło się dużo pięknych plecionek ze zbóż i kwiatów. Natomiast w oprawie korowodu braliśmy pod uwagę to, czy jego członkowie mają stroje, czy oprawiają swój korowód śpiewem i instrumentami. Ważne było również prezentowane później przedstawienie. Ocenialiśmy też, czy wykorzystywane były przyozdobione dorożki lub małe ciągniki – wyjaśnia Agnieszka Solska, członkini jednej z komisji konkursowej.

Po ceremoniale dożynkowym zaczęły się występy artystyczne. Popis swoich umiejętności zaprezentowała widzom Orkiestra Dęta z Żelaznej, zespół Kokorycz, Jeszkotlanki, Kopiczanki i Westalki. W czasie między występami przybyli mieszkańcy gminy mogli również odwiedzić stoiska przygotowane przez poszczególne sołectwa. Po występach lokalnych zespołów na scenie zaprezentowały się gwiazdy tego dnia: „Biesiada Baba z Chłopem” oraz zespół „Sami”.

Jak wiadomo, tegorocznym dożynkom jak i tym z poprzednich lat towarzyszyła susza. Praca rolników wymagała ogromnego wysiłku i poświęcenia, aby plony były choć w najmniejszym stopniu udane.

W tej chwili nie jesteśmy w stanie oszacować ile wyniosły straty w naszej gminie. Komisje ciągle pracują, do katalogu ciągle wchodzą nowe uprawy. Bez podawania konkretnych danych można śmiało powiedzieć, że tegoroczna sytuacja w rolnictwie jest bardzo ciężka. Patrzymy na to z niepokojem. Tym bardziej, że w naszej gminie mamy różnorodność gleb i w jednych miejscach te straty są mniejsza, a w innych większe – podsumował krótko sytuację w rolnictwie gminy Grodków burmistrz Marek Antoniewicz.

Oprócz władz miasta, radnych gminy i powiatowych, przedstawicieli władz samorządowych w województwie Opolskim i posłów, obecni byli również przedstawiciele z miast partnerskich i zaprzyjaźnionych: Beckum (Niemcy), Bogumin (Czechy), Heringsdorf (Niemcy) La Celle-Saint-Cloud (Francja).