Aktywność fizyczna jest najważniejsza! Koło Diabetyków nr 2 w Brzegu zaprasza na zajęcia nordic-walking.

0

Artur Schopenhauer powiedział, że „Życie polega na ruchu i ruch jest jego istotą”. Sporo w tym racji, bowiem ruch jest nieodzownym elementem naszego życia, gwarancją prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Bez aktywności fizycznej nie mogłyby zachodzić nawet najprostsze procesy metaboliczne. Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat nam towarzyszył.


Aktywność fizyczna jest również ważnym elementem prewencji chorób metabolicznych w tym cukrzycy. Regularny wysiłek fizyczny gwarantuje utrzymanie stężenia glukozy we krwi na optymalnym poziomie, nawet do kilku godzin po treningu. Ponadto sprzyja redukcji masy ciała, ogranicza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, poprawia ogólny stan zdrowia i samopoczucie.

Aktywność fizyczna w cukrzycy powinna obejmować wszystkie te czynności, które zwiększają zużycie energii, podnoszą tętno oraz częstość oddechów powyżej poziomu odpowiadającemu spoczynkowi – chodzenie, taniec, ćwiczenia, pływanie, sprzątanie domu. Aktywność powinna trwać co najmniej 10 minut, optymalnym rozwiązaniem jest 30 minut każdego dnia lub więcej, tak naprawdę wszystko zależy od stopnia sprawności i wydolności organizmu. Największym problemem osób chcących podjąć aktywność fizyczną jest brak motywacji.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Nr 2 Brzeg podpowie jak się zmotywować do podjęcia lub zwiększenia aktywności fizycznej w codziennym życiu.

Koło oferuje zajęcia sportowe Nordic-Walking. Marsz z kijami jest sportem, który może uprawiać każdy bez względu na wiek i stopień sprawności fizycznej. Można go uprawiać wszędzie, przez cały rok, na każdej nawierzchni. Jest sportem łatwym do nauczenia, bezpiecznym dla stawów i kręgosłupa, zalecanym dla osób po kontuzjach, urazach i operacjach jako forma rehabilitacji. Angażuje do pracy 90% mięśni, a regularne ćwiczenia przyczyniają się do poprawy ogólnej sprawności organizmu, poprawy kondycji, wzmacniają mięśnie brzucha, ramion, barków i nóg. Ponadto ruch na świeżym powietrzu dotleni Twój organizm, poprawi koncentrację oraz zredukuje stres.

Zajęcia prowadzimy w każdą środę o godz. 17.00. Zbiórka przy Domu Myśliwskim w Parku Wolności. Serdecznie zapraszamy! – przekazała Agnieszka Bucma z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koło Nr 2 Brzeg

Dla przypomnienia, misją PSD Koła NR 2 Brzeg jest promowanie profilaktyki i zdrowego stylu życia. Działania głównie skoncentrowane są na popularyzacji kultury fizycznej, wsparciu rozwoju edukacji diabetologicznej oraz integracji środowiska lokalnego. Obecnie realizowany jest projekt współfinansowany przez Powiat Brzeski „Przeskocz cukrzycę”, w ramach którego Koło organizuje szereg spotkań i warsztatów edukacyjnych skierowanych do pacjentów, ich rodzin oraz wszystkich osób zainteresowanych profilaktyką oraz promocją zdrowego stylu życia.

W ramach projektu zrealizowano m.in.: spotkanie edukacyjne z podologiem Beatą Kurzeją, pn. „Podstawy pielęgnacji stóp. Profilaktyka stopy cukrzycowej”; spotkanie edukacyjne z fizjoterapeutą Darkiem Banikiem, pn. „Aktywność fizyczna w cukrzycy”; treningi sportowe Nordic-Walking prowadzone przez Agnieszkę Bucmę; warsztaty kulinarne; spotkanie edukacyjne z dietetykiem Anetą Orzycką, pn. „Odżywianie w cukrzycy – praktyczne porady dietetyka” oraz relaksacyjne sesje terapeutyczne.

W październiku zaplanowano kolejne spotkania. W środę 09.10.2019 odbędą się warsztaty kulinarne, które poprowadzi dietetyk Weronika Szumlak. Następnie, tj. w piątek 18.10.2019 zaplanowano trening relaksacyjny, pn. „Kąpiel w dźwiękach gongów i mis terapeutycznych”, który poprowadzi Urszula Flis-Drebschok. W środę 23.10.2019 odbędzie się z kolei trening relaksacyjny, pn. „Muzykoterapia – spotkanie z dźwiękami natury”, który poprowadzi Agnieszka Bucma. Dodatkowo – jak wspomniano wyżej – w każdą środę o godz. 17.00 można brać udział w zajęciach Nordic-Walking.

Oprócz tego, PSD Koło nr 2 Brzeg w dniu 16.11.2019 w ramach obchodów Światowego Dnia Cukrzycy zaprasza do Zamku Piastów Śląskich w Brzegu na konferencję naukową dedykowaną diabetykom, ich opiekunom oraz wszystkim osobom zainteresowanym profilaktyką cukrzycy.

W imieniu organizatora serdecznie zapraszamy do udziału we wszystkich realizowanych zajęciach i wydarzeniach.