Woda z wodociągu publicznego Strzegów skażona bakterią coli

0
fot. Grodkowskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o.

Państwowy Inspektorat Sanitarny w Brzegu wydał w czwartek (7.11) komunikat dotyczący jakości wody z wodociągu publicznego Strzegów (gmina Grodków). Jak wynika z ogłoszonej informacji, woda nie nadaje się do spożycia, mycia naczyń, a nawet kąpieli. Wszystko za sprawą ujawnionych w próbkach wody bakterii z grupy coli oraz enterokoków.


Zatrucie bakterią coli prowadzi do zatrucia pokarmowego, ale może również prowadzić do innych dolegliwości, jak zapalenie opon mózgowych, zakażenie dróg moczowych, zapalenie cewki moczowej, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie otrzewnej czy sepsę. Pierwsze objawy, to ogólne osłabienie organizmu, jeżeli trwa ono zbyt długo, to chory powinien udać się niezwłocznie do lekarza.

Stacja Uzdatniania Wody w Strzegowie dostarczająca wodę dla miejscowości w gm. Grodków: Strzegów, Kobiela, Bogdanów, Jaszów i Wojnowiczki oraz dla Radowic w gm. Pakosławice. To własnie mieszkańcy tych miejscowości nie mogą korzystać z wody.

Wody z kranu nie wolno wykorzystywać do picia, przygotowywać posiłków, kąpieli do mycia i płukania owoców oraz warzyw, do produkcji żywności, mycia naczyń i powierzchni mających kontakt z żywnością. Woda z kranu może być używana wyłącznie do prac porządkowych i celów sanitarnych (np. mycia podłóg, spłukiwania toalet) – czytamy w komunikacie PPIS w Brzegu.

– Otrzymaliśmy informację, że ostatnie badania wody przeprowadzone przez Grodkowskie Wodociągi i Kanalizację okazały się nieprawidłowe. Nasza spółka GrodWIK podjęła interwencję poprzez powiadomienie sołtysa i mieszkańców, jak również komunikat na stronie internetowej, że w tej chwili woda z ujęcia w Strzegowie nie nadaje się do spożycia. Dzisiaj zostanie przeprowadzone kolejne badanie. Na obecną chwilę spółka dostarcza mieszkańcom wodę pitną, a jeżeli będzie taka konieczność, to będą dostarczać także strażacy  – wyjaśnia Waldemar Wójcicki, wiceburmistrz Grodkowa.

Dodajmy, że na  chwilę obecną trudno jest nawet oszacować, kiedy woda w kranach znów będzie nadawała się do spożycia. Komunikat służb sanitarnych będzie obowiązywał do czasu wydania nowej informacji o jakości wody w publicznym wodociągu Strzegów.