101. rocznica obchodów Dnia Niepodległości w Grodkowie [fotorelacja]

0

W Grodkowie, jak w wielu miastach w Polsce świętowana jest 101. rocznica odzyskania niepodległości przez nasz naród. Tegoroczna uroczystość rozpoczęła się pod pomnikami w Parku Miejskim „Cegielnia”. Odsłonięta została data upamiętniającą tą wiekopomną chwilę dla wielu Polaków, jak również mieszkańców Grodkowa.


Zastanawialiśmy się, co zrobić z tym miejscem, w którym był gloryfikowany komunizm, poprzedni reżim. Znajdują się tutaj obeliski kamienne. Po usunięciu napisów zgodnie z ustawą i konsultacjach z IPN-em, udało się „tchnąć ducha” w to miejsce. Myślę, że jest to dobre miejsce aby upamiętniać historyczne rocznice związane nie tylko z Grodkowem, ale również z naszym regionem i krajem – powiedział po uroczystości złożenia kwiatów Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa.

Władze miasta chciały, aby jeden z obelisków został poświęcony 750-leciu nadania praw miejskich miastu czy rocznicy 250. urodzin Józefa Elsnera, najsłynniejszego mieszkańca miasta.

Po złożeniu kwiatów i poświęceniu obchody przeniosły się do kościoła św. Michała Archanioła, gdzie została odprawiona Msza Święta. Po jej zakończeniu mieszkańcy zgromadzili się na rynku, gdzie chętni mogli odtańczyć poloneza. W sumie wzięło w nim udział ponad 100 par. 

To stało się tradycją. Spotykamy się już po raz kolejny na rynku. Ta formuła świętowania przez naszych mieszkańców sprawdza się, jest coraz więcej uczestników chcących odtańczyć poloneza na rynku. Każdy mógł stanąć i zatańczyć, by w ten sposób uczcić rocznicę odzyskania niepodległości na wesoło i radośnie, a nie tylko patetycznie – dodał Antoniewicz.  

Po odtańczeniu poloneza zgromadzeni mieszkańcy gminy Grodków przed ratuszem zaśpiewali Mazurek Dąbrowskiego. Na koniec pieśni patriotyczne zaśpiewał zespół „Kopiczanki”. Poniżej fotorelacja z obchodów w Grodkowie.