Wystawa „Kresy ocalone wspomnienia” otwarta na zamku w Brzegu [fotorelacja z wernisażu wystawy]

0

W ramach obchodów Święta Niepodległości w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu 11 listopada br. otwarto wystawę – Kresy ocalone wspomnienia. Podczas wernisażu sala wystawiennicza pękała w szwach, nie mieszcząc wszystkich chętnych.


„Żadną miarą nie rościmy sobie pretensji do opowiedzenia całej historii Kresów Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej” – napisano w folderze.

Wystawa upamiętnia Kresy Wschodnie z perspektywy tych, którzy zostali z nich wygnani i osiedlili się na Ziemiach Odzyskanych. Składają się na nią: salonik szlachecki, salonik mieszczański, chłopska izba, monitory z prezentacją slajdową dziedzictwa kulturowego Kresów, budki telefoniczne, w których można wysłuchać kresowych wspomnień, fototapety przedstawiające dworce kolejowe i utrudzonych ekspatriantów, symboliczny tor kolejowy, walizki, wózek – atrybuty wygnańczego losu, pamiątki rodzinne, takie jak fotografie, dokumenty, pamiętniki, książki, sprzęty domowe, rzemiosło artystyczne.

Kilkanaście miesięcy przygotowań, zbieranie eksponatów, wiele rozmów z kresowianami. Dzisiaj można śmiało powiedzieć, że kolejny etap dokumentowania tradycji i historii Kresów został zrealizowany. To zasługa bardzo dużej grupy osób na czele z Dyrektorem Muzeum, Panem Dariuszem Byczkowskim.

Wernisaż wystawy uświetnił koncert z okazji 450 – lecia Unii Lubelskiej w ramach Festiwalu Piastów Śląskich.

Dyrekcja Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do obejrzenia i zwiedzenia wystawy. Muzeum czynnie jest od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 – 17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00). Wstęp w środy jest bezpłatny.

tekst i zdjęcia:

Eugeniusz Szewczuk