Najmłodsi z PSP5 dla Niepodległej

0

Dzień 11 listopada to dla każdego Polaka ważna data – symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Patriotyczne święto skłania nas do refleksji nad wartością wolności i niepodległości, stanowiącymi istotny składnik narodowej tożsamości.


Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy 7 listopada uczniowie z klasy 2c i 3b przygotowali uroczysty apel, utrzymany w konwencji rozmowy dziadka z wnuczkiem, podczas której starszy pan snuje opowieść o czasach, gdy dzieciom w szkole nie wolno było mówić po polsku, gdy Polskę wymazano z mapy Europy, a zaborcy bezskutecznie próbowali zgasić wśród Polaków ducha walki wyrażanego w zrywach nieodległościowych.

Młodzi aktorzy przedstawili scenkę rodzajową „W szkole pod zaborami”, zapalili na symbolicznej mogile z brzozowym krzyżem światełko dla poległych, recytowali wiersze oraz śpiewali patriotyczne pieśni i piosenki. Słowny przekaz uzupełniała prezentacja multimedialna pełna informacji historycznych przedstawionych obrazem, który działa na wyobraźnię dziecka.

Cały trud przygotowań podjęty został po to, aby wszczepiać w młode serca uczucia do własnego kraju, budować więź z rodakami, budzić dumę i kształtować tożsamość narodową, opartą na znajomości tragicznych losów naszej Ojczyzny i trudnej drogi do odzyskania wolności.

 

Magdalena Ignasiak, Jolanta Wąsik, Ewelina Żuk