Kredyt gotówkowy – jakie warunki stawia bank?

0
fot. zdjęcie ilustracyjne
Reklama

Kredyt gotówkowy jest najpopularniejszym rozwiązaniem służącym finansowaniu bieżących potrzeb konsumpcyjnych. Warto zatem wiedzieć, jakie formalności towarzyszą wnioskowaniu o ten rodzaj finansowania.


Z uwagi na dużą dostępność oraz uproszczone procedury kredyty gotówkowe cieszą się niesłabnącą popularnością wśród polskich konsumentów. W 2018 roku banki i SKOKi udzieliły 3,9 mln kredytów gotówkowych na kwotę 70,7 mld zł. To o 6,7% więcej niż w roku poprzednim. Decydując się na zaciągnięcie zobowiązania tego typu dobrze wiedzieć, jak oceniają nas banki oraz na co zwracać szczególną uwagę. Pozwoli to pomyślnie przejść przez weryfikację ze strony banku oraz wybrać najlepszą ofertę.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Podstawą jest pozytywna zdolność kredytowa

Składając wniosek o kredyt gotówkowy bank w pierwszej kolejności przeprowadzi analizę naszej zdolności kredytowej. W takiej sytuacji fundamentem są osiągane dochody, które następnie pomniejszane są o cyklicznie pojawiające się koszty związane np. z utrzymaniem gospodarstwa domowego, samochodu czy ze spłatą innych zobowiązań finansowych. Osoba o ponadprzeciętnych dochodach, która spłaca wiele wysokokwotowych kredytów niekoniecznie będzie na lepszej pozycji niż wnioskodawca z płacą minimalną, ale bez żadnych bieżących zobowiązań. Z tego powodu nie należy kierować się wyłącznie wysokością otrzymywanego wynagrodzenia.

Wymagane dokumenty

Duże zainteresowanie kredytami gotówkowymi przekłada się na wzmożoną konkurencję o względy potencjalnego klienta. Banki nieustannie upraszczają procedury i skracają listy wymaganych od wnioskodawcy dokumentów, aby zaciągnięcie zobowiązania było szybkie i proste. Wnioskując o kredyt gotówkowy najczęściej wymagany jest:
l dokument potwierdzający tożsamość,
l zaświadczenie potwierdzające osiągane dochody (rzadziej oświadczenie), lub
l wyciąg z konta bankowego potwierdzający wpływ wynagrodzenia za okres ostatnich kilku miesięcy (zazwyczaj trzech).

Rzetelność płatnicza w BIK

Bank weryfikując zdolność kredytową wnioskodawcy równolegle sprawdza także jego rzetelność płatniczą. W tym celu instytucje finansowe sięgają do rejestrów Biura Informacji Kredytowej (BIK), gdzie przechowywane są informacje dotyczące spłaty dotychczasowych zobowiązań kredytobiorcy. Osoby, które dopuszczały do rażących (powyżej 90 dni) i powtarzających się opóźnień w spłacie kredytów i pożyczek muszą przygotować się na decyzję odmowną. Drobniejsze opóźnienia nie muszą oznaczać odrzucenia wniosku, ale mogą przełożyć się na zaostrzenie warunków finansowania np. podwyższone oprocentowanie kredytu.

Pozytywna weryfikacja zdolności kredytowej – porównaj oferty

Kiedy nasza kondycja finansowo-ekonomiczna pozwala na zaciągnięcie kredytu warto wstrzymać się na moment i porównać dostępne na rynku oferty. To ważne, gdyż w zależności od kwoty kredytu, oszczędności mogą sięgać nawet kilka tysięcy złotych. W tym celu skorzystać można z darmowych porównywarek i rankingów dostępnych w sieci. Jednym z wartych uwagi narzędzi jest kalkulator kredytów gotówkowych dostarczany przez serwis finanse.rankomat.pl. Rozwiązanie to pozwala porównywać oferty według określonych kryteriów, jak np. kwota i okres finansowania.

Użytkownik po otrzymaniu indywidualnego rankingu może porównać kredyty pod kątem oprocentowania nominalnego, prowizji, wysokości raty, rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) czy całkowitej kwoty do spłaty. Bez problemu sprawdzić można także bardziej szczegółowe dane opisujące ofertę. Co ważne, przeprowadzenie porównania nie wymaga załączania kopii żadnych dokumentów.

Reklama