Serca na plastikowe nakrętki mają nowe lokalizacje. W Rynku stać nie mogły

0

Dwie brzeskie firmy podarowały mieszkańcom Brzegu dwa kosze na plastikowe nakrętki. Oficjalne przekazanie pojemników odbyło się w niedzielę (12. stycznia) podczas 28. Finału WOŚP i już po kilku dniach były niemal zapełnione „charytatywnym towarem”. Czerwone serca nie mogły jednak pozostać w centrum miasta.


Mieszkańcy Brzegu znani są z niesienia pomocy innym, niemal codziennie można natrafić na informacje o prowadzonych akcjach charytatywnych na rzecz osób zmagających się z ciężkimi chorobami. Jedną z form pomocy jest zbiórka plastikowych nakrętek, a tych naprawdę nie brakuje. Aby ułatwić wolontariuszom prowadzenie zbiórki oraz mieszkańcom przekazywanie nakrętek, firmy Coton i Spawex przygotowały dwa metalowe kosze, które będą dostępne dla wszystkich przez cała dobę, siedem dni w tygodniu.

fot. Serca pozostawione w Rynku szybko zapełniały się nakrętkami

– Organizując 28. Finał WOŚP wiedzieliśmy, że dzięki inicjatywie radnej miejskiej Jadwigi Kulczyckiej mieszkańcy otrzymają jedno serce na plastikowe nakrętki. Okazało się, że przyjechały do nas dwa serca, bo drugie ufundowała firma Spawex. Już wcześniej poinformowaliśmy Urząd Miasta, że taki pojemnik na nakrętki stanie w Rynku podczas finału WOŚP. W międzyczasie wystąpiliśmy z zapytaniem do centrali sieci marketów, czy serca na nakrętki możemy zlokalizować na terenie ich sklepów, ale odpowiedzi jeszcze nie otrzymaliśmy. Byliśmy pewni, że te serca w Rynku nie będą nikomu przeszkadzać i Urząd Miasta cierpliwie poczeka aż dostaniemy zgodę na przeniesienie ich w inne miejsca, jednak z jakichś względów formalnych musieliśmy je zabrać już w czwartek – mówi Anna Głogowska.

Po kontakcie telefonicznym z Urzędu Miasta wolontariusze rozpoczęli gorączkowe poszukiwania nowych lokalizacji dla serc na nakrętki, i tym razem znów z pomocą przyszli brzescy przedsiębiorcy. Transport zorganizował Grzegorz Chrzanowski, a zgodę na usytuowanie pojemników wydał właściciel pasażu handlowego przy ul. Słowackiego oraz Bożena Szczęsna, która prowadzi kwiaciarnię „Irys” przy ul. Armii Krajowej.

fot. Jeden z pojemników na nakrętki został ustawiony przy kwiaciarni „Irys” naprzeciwko Urzędu Pracy

– Jedno serce już stoi przy kwiaciarni „Irys”, a drugie dziś wieczorem dojedzie pod „Pasaż Słowackiego”. Dziękuję za pomoc i zaangażowanie w imieniu wszystkich osób potrzebujących, do których będą trafiały nakrętki. Pierwsza dostawa pojechała do małego Frania, którego leczenie będzie kosztować aż 9 mln złotych, druga partia nakrętek trafi do naszej cudownej Sylwii Roczniak, która zmaga się z chorobą nowotworową – podsumowuje brzeska wolontariuszka Anna Głogowska.

Warto dodać, że w mieście pojawił się trzeci pojemnik na nakrętki. W tym samym dniu, w którym wolontariusze otrzymali informację, że muszą zabrać serca z Rynku, na stronie Urzędu Miasta w Brzegu opublikowano komunikat, że w piątek (17. stycznia) na stadionie miejskim odbędzie się uroczyste otwarcie miejskiego serca na nakrętki.

fot. UM w Brzegu / Miejskie serce na nakrętki zlokalizowano na stadionie przy ul. Sportowej

– „Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonali Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak oraz wykonawca i darczyńca miejskiego serca Pan Piotr Peczeniuk z firmy P.H.U. Metaloplastyka z siedzibą przy ul. Grobli 13 w Brzegu” – czytamy w komunikacie brzeskiego magistratu.

Plastikowe nakrętki z serca umieszczonego na stadionie będą wspierać 3-letnią Oliwię, która walczy z nowotworem nerki. Trzy serca, trzy lokalizacje, jeden cel – niesienie pomocy potrzebującym.


 

AKTUALIZACJA 18.01.2020 r.
Ostateczne lokalizacje trzech serc na plastikowe nakrętki:
– Parking „Pasażu Słowackiego” przy ul. Słowackiego (obok paczkomatu)
– Teren Restauracji „Brzeska” przy ul. Piastowskiej
– Stadion Miejski przy ul. Sportowej