Dzień Babci i Dziadka: GUS opublikował dane o polskich seniorach

0

Główny Urząd Statystyczny przygotował ciekawą infografikę z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dane w niej zawarte dotyczą ogólnej liczby seniorów w Polsce, wysokości emerytur, a także sprzętów jakie seniorzy posiadają w domach. Dane znaleźć można na stronie internetowej GUS – www.stat.gov.pl

Dzień Babci i Dziadka to święto szczególne, bo dedykowane osobom, które kochamy – a zwłaszcza dzieci – bezgranicznie. Dziadkowie i babcie to ludzie, dzięki którym poznaje się świat, które przekazują mądrości i porady, a także wspierają kiedy tego potrzebujemy. Z danych opublikowanych przez GUS wynika, że w 2018 roku blisko co czwarty obywatel Polski ma 60 lat i więcej. Dokładniej, 24,8% osób z 38,4 milionów wszystkich Polaków ukończyła 60. rok życia. Mówi się, że nasze społeczeństwo się starzeje. 50 lat temu, tj. w roku 1968 tylko 12,3% mieszkańców naszego kraju miało 60 lat i więcej. Liczba ta z roku na rok rośnie. Zatem dobra informacja dla wszystkich wnuków i wnuczek – przybywa babć i dziadków!

Emeryci mają coraz więcej pieniędzy!

Zapewne niejeden emeryt czytając powyższy podtytuł ze zdenerwowania aż zazgrzytał zębami, a na rękach zauważył gęsią skórkę… Otóż dane są niepodważalne i jednoznaczne, a zebrane w wykresy i tabele robią wrażenie… Emeryci mają z roku na rok coraz więcej pieniędzy! Jak informuje GUS od 2002 roku przeciętna emerytura brutto (z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych) urosła prawie dwukrotnie.

W 2018 roku do portfeli babć i dziadków trafiało przeciętnie 2323,21 zł brutto. To prawdziwe eldorado i manna z nieba, biorąc pod uwagę, że 16 lat temu emerytura wynosiła zaledwie 1177,34 zł. Co ciekawe, emerytury najszybciej rosły między 2008 a 2010 rokiem, bo w przeciągu tych lat emerytura statystycznego dziadka Janka i babci Krysi wzrosła średnio o 232,14 zł. GUS nie podaje w infografikach informacji jak bardzo wzrosły przez ostatnie lata ceny, ale jedno, zgodnie z danymi, jest pewne – emeryci mają pieniędzy więcej i basta.

Polski emeryt – nowoczesny emeryt

Nowoczesne staje się (chyba w ślad za pędzącym wzrostem emerytur) wyposażenie gospodarstw domowych seniorów. Biorąc pod uwagę chociażby telewizję – ktoś mógłby stwierdzić, że z oferty naziemnej telewizji korzystają głównie emeryci – nic bardziej mylnego. W 2018 roku bowiem ponad połowa seniorów (57,9%) posiadała w domu urządzenie do odbioru telewizji satelitarnej lub kablowej.

Coraz więcej babć i dziadków korzysta też z internetu. Dane wskazują, że już w 48,6% gospodarstw domowych emerytur jest urządzenie z dostępem do globalnej sieci. To prawie taki sam procent gospodarstw jak procent domów wyposażonych w kuchenkę mikrofalową (tylko 49,8%)… Czyżby coraz rzadziej załapać się będzie można na odgrzewane jedzonko u dziadków?

Co ciekawe w aż 92,6% domów jest też telefon komórkowy. Zatem nie zważając na informacje GUS, zaprezentowane mniej lub bardziej serio w tym artykule, korzystając z tego, że prawie wszystkie babcie i dziadkowie posiadają komórkę – zadzwońmy do nich teraz, kiedy obchodzone jest ich święto. Najlepiej jednak odwiedźmy ich osobiście, spędźmy trochę czasu, porozmawiajmy i wspólnie przeanalizujmy te i owe dane…