Centrum przesiadkowe bez poczekalni, kasy biletowej i toalety? Inwestycja za ok. 4 mln złotych

1
Jerzy Wrębiak

Gmina Brzeg ogłosiła przetarg na zagospodarowanie terenu pod centrum przesiadkowe. Miasto już w 2018 r. nabyło teren dawnego dworca PKS za prawie 600 tys. złotych, a teraz planuje zrealizować zapowiadaną inwestycję za ok. 4 mln złotych. Ma być pięknie, ale czy funkcjonalnie?


W wielu miastach i miasteczkach włodarze ruszyli po dofinansowania na tzw. centra przesiadkowe. Każdy realizuje inwestycję na miarę swoich możliwości, bo w tych mniejszych miejscowościach inwestycje kończą się na utworzeniu parkingu i postawieniu kilku ławek oraz wiat przystankowych, z kolei większe miasta stawiają na bardziej rozwiniętą funkcjonalność i budują centra przesiadkowe z poczekalnią, kasami biletowymi, zapleczem sanitarnym, a nawet punktami gastronomicznymi.

Dawny dworzec PKS w Brzegu straszy swoim wyglądem od wielu lat, i z całą pewnością wymaga remontu, jednak budowa nowego centrum przesiadkowego nic takiego nie przewiduje. Budynek, w którym miesiła się poczekalnia, kasa biletowa, toaleta, punkt informacyjny oraz mały sklep, zostanie po prostu wyburzony. Nowy obiekt z podstawowymi udogodnieniami dla pasażerów nie powstanie. Jak zatem będzie wyglądała inwestycja w Brzegu za ok 4 mln złotych?

Dawny plac manewrowy dla autobusów zamieni się w parking dla 76 aut osobowych, droga pomiędzy ul. Trzech Kotwic a Placem Dworcowym zostanie przebudowana wraz z utworzeniem na niej ścieżki rowerowej, trzech zatok autobusowych, wiat oraz tablic informacyjnych. Nie zabraknie także ławek, oświetlenia i monitoringu, a cały skwer zyska nowe alejki, krzewy i byliny. Co ważne, ma obejść się się bez wycinki drzew. Przygotowane wizualizacje wyglądają naprawdę obiecująco, są kolorowe, widać na nich dużo zieleni i małej architektury.

– „Wartość tego zadania jest szacowana na ok. 4 mln złotych. 1,5 mln zł to jest dofinansowanie (z RPO WO – przy. red.), które uzyskaliśmy, natomiast będę się w pełni cieszył w momencie kiedy wybierzemy firmę i będzie można te trudne zadanie zrealizować” – mówił niedawno dla Radia Opole burmistrz Jerzy Wrębiak.

Teren dawnego dworca po takich pracach musi być ładny, tylko co z tą funkcjonalnością? WC znajduje się tuż obok, na dworcu PKP, poczekać na autobus będzie można pod wiatą lub w aucie zaparkowanym na nowym parkingu, a bilety będzie można kupić np. przez internet lub w siedzibie PKS przy ul. 1 Maja.

Można? Można. A w dodatku będzie nowocześnie, bo bogata gmina bez tzw. centrum przesiadkowego byłaby jak centrum przesiadkowe… bez poczekalni, kasy biletowej i toalety.

fot. UM w Brzegu