„Herody” w Lewinie Brzeskim, czyli Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych 

0

„Herody” w Lewinie Brzeskim mają długą tradycję, bowiem odbywają się już od 35 lat. W tym roku Miejsko-Gminny Dom Kultury odwiedza dziewiętnaście zespołów, które przez sobotę i niedzielę (25-26.01) wystąpią przed szerszą publicznością. Od paru lat przegląd został podzielony na dwie kategorie: dorośli i dzieci. Niektórym przegląd kolęd tak się spodobał, że uczestniczą w nim już kilkanaście lat, zaczynali jako dzieci, a teraz występują w kategorii dla dorosłych.


Ze względu na swoją profesję, bo jestem muzykologiem, zwracam przede wszystkim uwagę na kwestie muzyczne, ale nie tylko. Jest to przegląd zespołów kolędniczych, który ma na celu kultywowanie pewnych tradycji i na to przede wszystkim zwracamy uwagę, aby zespoły zaprezentowały to, co było kiedyś. Dawniej zespoły kolędnicze chodziły po domach, to jest dla nas bardziej istotne niż przedstawienia teatralne czy sceniczne, bo takie się zdarzały i wciąż się zdarzają. Oczywiście staramy się docenić wysiłek włożony w przygotowania, tradycja to jest nadrzędny cel oceny, a śpiew w zespołach kolędniczych odgrywał najważniejszą rolę – zaznaczył prof. dr hab. Remigiusz Pośpiech z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

W pierwszych latach istnienia przegląd zespołów kolędniczych w naszym mieście był jednodniowy, bez podziału na grupy. Dopiero od 2004 roku postanowiliśmy to zmienić i przyznawać dwa berła. Pragnę również przypomnieć, że w tym roku będziemy mieli kolejny mały jubileusz, ponieważ jeden z zespołów otrzyma pięćdziesiąte berło. W poprzednich edycjach przerażało mnie to, że zaczęły rozwijać się formy teatralne, a przegląd od początku jego istnienia jest znany z tego, że na scenie powinien wystąpić zespół, który jest w stanie wejść do „chałupy”. Jak zespół instaluje się 20 minut, występuje w trzech odsłonach, to nie jest zespołem kolędniczym, a teatralnym – wyjaśnia Tadeusz Tadla, dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Lewinie Brzeskim.

Nasz zespół występuje dzisiaj poza konkursem i składa się przede wszystkim z dzieci, ale występują również panie opiekunki, które pomagają w występie naszym podopiecznym. Bierzemy udział w „herodach” już od około piętnastu lat. Chcemy pielęgnować tę tradycję. Przedszkolaki próbują swoich sił już wcześniej, później występują jako uczniowie. Nasza choreografia jest głównie oparta na tańcu o tematyce bożonarodzeniowej – dodaje Ewa Warchał, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Lewinie Brzeskim.

Przyjechaliśmy ze świetlicy w Mańkowicach, w Lewinie Brzeskim występujemy pierwszy raz. Nasz występ jest po części teatralny, ale w regulaminie nie ma zapisu, że trzeba „śpiewać”, dozwolone są różne formy kolędowania. Przygotowaliśmy trochę śpiewu i gry aktorskiej. W naszym występie pojawia się postać Heroda, Maryi. Jesteśmy trochę zestresowani, choć wcześniej występowaliśmy już w naszej miejscowości. Nie mamy żadnych oczekiwań co do miejsca, które zajmiemy, przyjechaliśmy tutaj, aby się pobawić – dodała jedna z opiekunek ze Świetlicy „Maciek” w Mańkowicach w gminie Łambinowice.

Ostateczny wynik, kto w tym roku otrzyma berło w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych, dowiemy się w niedzielę, po przesłuchaniu wszystkich zespołów.