Wyjątkowe odkrycie w Muzeum Piastów Śląskich

0
fot. MPŚl

Brzeskie Muzeum bez wątpienia jest wyjątkowe. Zbiory muzealne stanowią powód do dumy dla samej instytucji, ale i wszystkich mieszkańców Brzegu. Niedawno okazało się, że jeden z eksponatów będących w ewidencji Działu Muzealnego jest starszy niż zakładano. Tym samym jest jeszcze cenniejszy.


W przypadku eksponatów muzealnych im dany zabytek jest starszy tym cenniejszy. Niedawno w trakcie prowadzonych badań okazało się, że Ewangeliarz Księcia Ludwika I jest o ponad 100 lat starszy niż pierwotnie zakładano.

Odkrycia dokonał profesor Jacek Soszyński, dyrektor Instytutu Historii Nauki przy Polskiej Akademii Nauk. To nie tylko ciekawostka historyczna, ale także zwiększenie wartości dokumentu, który jest na stanie brzeskiego Muzeum.

Badanie eksponatu zrealizowane zostało ramach realizacji projektu manuscripta.pl (prace polegają m.in. na zbieraniu informacji bibliograficznych o zachowanych średniowiecznych księgach rękopisów). Po przeprowadzeniu badań znajdującego się w ewidencji Działu Bibliotecznego naszego Muzeum rękopisu Ewangeliarza ze zbiorów Księcia Ludwika I okazało się, że ten średniowieczny dokument jest – jak wspomniano wyżej – o sto lat starszy. Dotychczas datowano go na I poło-wę XIV wieku, natomiast po badaniach okazuje się, że pochodzi z wieku XIII.