„Klinika Budzik” powstanie w BCM. Pododdział wesprą wolontariusze z Fundacji Rozwój

0
fot. archiwum / zdjęcie poglądowe

Od marca br., w Brzeskim Centrum Medycznym swoją działalność rozpocznie Pododdział Rehabilitacji Dorosłych w Śpiączce, tzw. „Klinika Budzik”. Będzie to pierwszy taki ośrodek w województwie opolskim i piąty w Polsce.


Pododdział Rehabilitacji Dorosłych w Śpiączce będzie częścią Oddziału Rehabilitacji
Neurologicznej BCM, który od ponad 10 lat prowadzi rehabilitację ukierunkowaną na
skuteczną i funkcjonalną terapię najciężej chorych z uszkodzonym układem nerwowym.
Lata doświadczeń zespołu rehabilitacyjnego pod kierownictwem lek. Bogdana Nowaka dają nadzieję na sprostanie temu wyzwaniu.

– Stan wiedzy na temat śpiączki i minimalnego stanu świadomości w Polsce nie jest dobry, a temat rehabilitacji takich pacjentów dopiero raczkuje. Nasz „Budzik” będzie oddziałem szpitalnym, na którym oprócz bardzo szerokiej diagnostyki stanu świadomości pacjenta i diagnostyki zaburzeń połykania, prowadzony będzie proces bardzo szerokiej neurorehabilitacji przy pomocy sprzętu światowej klasy – mówi specjalista fizjoterapii Dariusz Banik.

Oddział będzie funkcjonował w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, ale brzeskim „Budzikiem” zainteresowała się już Fundacja Rozwój. Wolontariusze cyklicznie organizują akcje charytatywne na rzecz Brzeskiego Centrum Medycznego. W ostatnich latach wspierali m.in. oddział dziecięcy, oddział noworodków, oddział wewnętrzny, czy zakład opiekuńczo-leczniczy. Tym razem przygotują koncert charytatywny, z którego dochód przeznaczony zostanie na sprzęt dla Pododdziału Rehabilitacji Dorosłych w Śpiączce.

– Zapraszamy wszystkich na koncert charytatywny, który odbędzie się 13. marca o godz. 20:00 w sali B Hotel Centrum Brzeg. Na scenie wystąpi zespół North West Passage, będą też licytacje malowanych ręcznie „słoników szczęścia”. Wstęp jest bezpłatny, a każdy będzie mógł wrzucić swoją cegiełkę do puszki. Za zebrane pieniądze kupimy niezbędny sprzęt medyczny dla tworzonego nowego oddziału „Klinika Budzik” w Brzegu – mówi Marek Kołkowski, prezes fundacji Rozwój.