Mieszkańcy Lubszy będą protestować do skutku i zapowiadają cykliczne blokady DK39

0

Ta sprawa budzi coraz więcej kontrowersji, bowiem przygotowanie dokumentacji na budowę obwodnicy Brzegu jest już na zaawansowanym etapie, a postulaty mieszkańców Lubszy nie są brane pod uwagę. Lokalni samorządowcy dzisiaj chętnie wspierają mieszkańców, tylko czy nie jest już za późno?


Mieszkańcy Lubszy zablokowali DK39
W połowie czerwca 2019 r., lubszanie po raz pierwszy wyszli z transparentami na drogę krajową 39. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że manifestacje nie są przeciwko obwodnicy Brzegu, tylko przeciwko pominięciu Lubszy w planach budowy tej obwodnicy. Mieszkańcy Lubszy domagają się, aby nowa droga została wydłużona o kilka kilometrów i ruch samochodowy omijał ich miejscowość.

– Domagamy się, aby obwodnica przechodziła według pierwotnych planów, czyli żeby wchodziła na drogę krajową 39 za Lubszą, a nie przed Lubszą. Nie zgadzamy się, żeby już i tak duże natężenie ruchu zostało dodatkowo skumulowane. Cały czas wiedzieliśmy, że ma być nowa obwodnica, ale nikt nas nie informował, że ruch z obwodnicy zostanie skierowany do Lubszy. My, nasze dzieci i wnuki też chcemy żyć, chcemy móc bezpiecznie przejść z jednego chodnika na drugi. Będziemy protestować i blokować drogę do skutku – mówili mieszkańcy Lubszy w trakcie pierwszego protestu.

Niedługo po tym, jak lubszanie wyszli na ulicę, obudziły się władze powiatu brzeskiego. 27 czerwca 2019 r. radni jednogłośnie przegłosowali tzw. uchwałę intencyjną (jest to wyrażenie stanowiska), w której stanowczo sprzeciwili się pominięciu miejscowości Lubsza w projektowanej inwestycji drogowej. Niestety, znaczenie takich uchwał nie wywiera żadnych skutków prawnych, a najlepiej obrazuje to sytuacja obecna.

Spotkania z mieszkańcami
W połowie grudnia 2019 r. przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zorganizowali spotkania informacyjne z mieszkańcami Brzegu, Skarbimierza i Lubszy. I, o ile w Brzegu było spokojnie, o tyle spotkanie w Lubszy miało burzliwy przebieg.

Lubszanom przedstawiono kilka wariantów przebiegu nowej obwodnicy, jednak żaden nie uwzględniał ich miejscowości. Co ciekawe, ok. 40% całej inwestycji znajdzie się na terenie gminy Lubsza, ale zabraknie tej najważniejszej z ich punktu widzenia części, czyli odcinka drogi, który stanowiłby obwodnicę Lubszy. Oburzeni mieszkańcy już wtedy zapowiedzieli kolejne protesty i blokowanie drogi krajowej 39, co po grudniowym spotkaniu potwierdzał wójt Lubszy Bogusław Gąsiorowski: – Jeśli nic nie uda się wskórać, to jestem przekonany, że w okresie wiosennym nie obejdzie się bez wielokrotnej blokady ruchu na drodze krajowej nr 39 w Lubszy.

Nie czekają na wiosnę
Wiosna jeszcze nie nadeszła, a mieszkańcy Lubszy ponownie wyszli na ulice. Lokalna społeczność zdała sobie sprawę, że dyplomatyczne działania samorządowców nie przyniosły do tej pory żadnego rezultatu, a realizowana obecnie dokumentacja projektowa za blisko 2,8 mln złotych nie zostanie zmieniona, jeśli forma ich protestu nie będzie stanowcza.

W piątek (7 lutego), DK 39 była blokowana przez 2 godziny. Kolejne akcje zostały zaplanowane na 14 i 21 lutego. To jednak może oznaczać dopiero początek, bo prośby mieszkańców przy inwestycji za ok. 360 mln złotych wydają się być ignorowane.

– Jest to drugi protest i nie ostatni! Blokujemy drogę, aby przede wszystkim „kochane tiry” omijały naszą miejscowość, aby uwzględniono to przy budowie obwodnicy Brzegu. W obecnych planach budowy zostaliśmy pominięci, chociaż w poprzednich latach było mówione, że ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony także z Lubszy. A teraz nie chcą z nami rozmawiać, nie słuchają naszych argumentów – mówi sołtys Lubszy Beata Frąckowiak.

– Niedaleko miejsca, gdzie dzisiaj protestujemy doszło do śmiertelnego wypadku. 500 metrów dalej także był tragiczny wypadek. Wystarczy przyjrzeć się i zobaczymy, ile krzyży stoi przy tej drodze. A my tutaj mieszkamy, nasze dzieci chodzą tu do szkoły, wszyscy przechodzimy przez tę drogę, po prostu chcemy spokojnie tu żyć. Często jest taki ruch, że nie można wyjechać z posesji i przejść bezpiecznie na drugą stronę chodnika. Mamy tego dosyć! – komentowali w trakcie protestu mieszkańcy Lubszy.

– Jeśli chodzi o ten protest z blokadą drogi, to uważam, że jest bardzo zasadny. Taki jest efekt ignorancji ze strony GDDKiA. Nie podjęli żadnego dialogu z mieszkańcami, aby rozwiązać ten problem. A jest on bardzo duży, bo o tej obwodnicy mówi się od 20 lat. Ma być zrobiona obwodnica Brzegu, z czego się bardzo cieszymy, ale z pominięciem obwodnicy Lubszy, co tylko spowoduje jeszcze większy ruch na DK 39, która przebiega przez środek miejscowości. Ludzie są zdeterminowani i jeśli nic się nie zmieni, to strajki będą częstsze – zapowiada radny powiatowy Tomasz Trzaska.

W piątek (7. lutego), do manifestantów przyjechał poseł Paweł Kukiz. Parlamentarzysta zapowiedział, że podejmie interwencję w ich sprawie.

– Rozumiem ten problem, bo kiedyś sam mieszkałem w miejscowości, przez którą przebiega droga krajowa i przejeżdżają kawalkady aut ciężarowych. To nawet nie jest mój obowiązek poselski, ale chęć ludzkiej pomocy. Już teraz mogę powiedzieć z całą pewnością, że będę w tej sprawie interweniował. W najbliższych dniach planuję spotkać się z przedstawicielami GDDKiA oraz departamentu odpowiedzialnego za inwestycje drogowe – mówi poseł Paweł Kukiz.

Może nie jest za późno…
Jeszcze przed rozstrzygnięciem przetargu na opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (tzw. STEŚ), nasza redakcja przeanalizowała dokumentację przetargową i już w marcu 2019 roku informowaliśmy, że: „Dokładna lokalizacja przeprawy mostowej nad Odrą zostanie wskazana dopiero po przeprowadzonych badaniach środowiskowych. Wiadomo z kolei, że obwodnica ominie Lubszę, a jeden z jej węzłów zostanie połączony z drogą krajową nr 39 pomiędzy Michałowicami i wspomnianą Lubszą”.

Jak to w ogóle możliwe, że tak duża inwestycja, określona mianem strategicznej dla całego województwa, a nawet całego regionu wraz z województwem dolnośląskim, powoduje społeczne niezadowolenie? Czy przygotowywany na ostatnim etapie STEŚ za ok. 2,8 mln złotych można teraz zmienić? To bardzo wątpliwe, ale jeśli tak, to trzeba działać szybko i przede wszystkim skutecznie.

Dziś (14. lutego), lubszanie kolejny raz będą blokować drogę krajową 39, na przejściu dla pieszych w okolicy Urzędu Gminy.