Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców na drodze wojewódzkiej 462 w miejscowości Janów. Niebawem ruszy przebudowa

1

W siedzibie Wojewódzkiego Zarządu Dróg przy ul. Oleskiej podpisano dziś (19.02) umowę na przebudowę drogi wojewódzkiej 462 w miejscowości Janów w gminie Olszanka. Dzięki przebudowie poprawi się przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort mieszkańców i podróżujących przez tę miejscowość powiatu brzeskiego.


Mieszkańcy Janowa czekali na tę inwestycję ponad 11 lat! W tym roku udało się, prace rozpoczną się w marcu i zakończą w listopadzie 2020. W ramach wykonywanych robót zostanie wymieniona konstrukcja nawierzchni drogi o długości 1,2 km, pojawią się również chodniki o długości 0,96 km, których do tej pory brakuje w Janowie. Zbudowane zostaną również cztery zatoki autobusowe, przebudowie ulegnie 38 zjazdów. Dla pieszych pojawią się dwa przejścia przez jezdnię. Ponadto poprawie ulegnie bezpieczeństwo w miejscach, w których pojawią się elementy odblaskowe, płyty integracyjne i bariery energochłonne.

 

Jeżeli cokolwiek dzieje się na autostradzie, to ruch wzmaga się w miejscowości Janów. Zwiększony ruch powoduje, że robi się dosyć niebezpiecznie. Cieszymy się, że poprawie ulegnie łuk, który zagrażał mieszkańcom, po przebudowie zostanie wyłagodzony. Dla mieszkańców jest to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa i komfort, ale również wielka satysfakcja, że ta inwestycja w końcu będzie realizowana. Wiąże się z nią ponad dziesięć lat starań i bardzo duży udział finansowy gminy Olszanka. W takich sytuacjach nie żałujemy środków, to dla wspólnego dobra – powiedziała wójt gminy Olszanka, Aneta Rabczewska.  

 

Mieszkańcy naszej miejscowości bardzo się cieszą z faktu przebudowy tej drogi. Dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo, poprawie ulegnie cały teren, pojawią się chodniki i zatoczki autobusowe. Jest się z czego cieszyć! – zaznacza Małgorzata Pich, sołtys miejscowości Janów.

 

Zauważyliśmy ogromną potrzebę realizacji tego przedsięwzięcia. Na odcinku kilometra jest 38 zjazdów, co świadczy o tym, jak gęsta jest zabudowa. Dla nas jest to ciężka inwestycja, jeżeli chodzi o projekty drogowe, ale pokazująca, że budowa drogi to nie tylko asfalt, to również wielki wymiar społeczny. Podkreślę, że robimy to, aby poprawić bezpieczeństwo mieszkańców – dodaje Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

 

Całkowity koszt rozbudowy drogi wojewódzkiej 462 w miejscowości Janów wyniesie 5.225.491,84 zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 4.441.491,84 zł. Wkład gminy Olszanka wynosi 250.000,00 zł. Przebudową tego odcinka drogi wojewódzkiej zamie się przedsiębiorstwo REMOST sp. j. z Olesna.