Bieg „tropem Wilczym” w Grodkowie i na Świecie już w najbliższą niedzielę

0

Już w najbliższą niedzielę (1.03) w Grodkowie zostanie zorganizowana czwarta edycja Biegu Tropem Wilczym. Biegacze jak co roku zmierzą się ze sobą na dwóch dystansach – 1963 m oraz 5 km. W tegorocznej edycji bieg zostanie zorganizowany w siedmiu miejscowościach na terenie Opolszczyzny: Grodków, Nysa, Opole, Głubczyce, Kietrz, Kluczbork i Olesno, łącznie będzie to około 370 biegów na terenie Polski. Poza granicami naszego kraju bieg odbędzie się m.in. w Melbourne, Nowym Jorku, Chicago, Sydney, Wiedniu, Wilnie, Herdorfie i Christchurch, czyli w największych skupiskach polonijnych na świecie.


Do biegu na krótszym dystansie w Grodkowie zgłosiło się 120 osób, natomiast na dłuższym 189. Gdy tylko ruszyły zapisy, lista zapełniła się w dwa tygodnie, co pokazuje, że z roku na rok zainteresowanie tym biegiem jest większe. Jeżeli pojawią się kolejni zainteresowani, będą mogli jeszcze zapisać się na bieg, ale bez możliwości otrzymania pakietu startowego.

 

Jest to czwarty bieg organizowany przez nas w Grodkowie, natomiast w Polsce odbędzie się już ósma edycja. Trasy są takie jak w poprzednich latach, mamy dwa dystanse pięciokilometrowe i obowiązkowe 1963 m. Zgłoszenia rozeszły się bardzo szybko, bo w ciągu dwóch tygodni. Cieszymy się, że poprzez ten bieg już po raz trzeci wesprzemy razem z fundacją PKO BP dziecko z terenu Grodkowa. Wszystkie zebrane fundusze zostaną przekazane na rehabilitację Matyldy – powiedziała Danuta Trzaskawska, dyrektor ZSP w Grodkowie, współorganizator biegu.

 

W pakiecie startowym znajdzie się oczywiście pamiątkowy medal, posiłek regeneracyjny oraz koszulka z wizerunkiem jednego z żołnierzy wyklętych. Wśród nich znaleźli się m.in. Witold Pielecki, Henryk Kończykowski, Józef Trojan, Zbigniew Matysiak i Ludwik Marszałek. Najbardziej związanym żołnierzem z naszym regionem, którego wizerunek pojawi się na koszulce, jest Stanisława Golec. 18-letnia „Gusta” to ciotka liderów Golec uOrkiestra, była żołnierka z oddziału Henryka Flamego „Bartka”.

 

Na koszulkach pojawi się pięciu bohaterów, ale najważniejszym jest Stanisława Golec „Gusta”, która zginęła w Starym Grodkowie. Jest ona dla nas jako organizatorów szczególną bohaterką, bo zginęła na naszym terenie jako jedna z nielicznych kobiet – dodaje Trzaskawska.

 

Ponadto dla biorących udział organizator z Grodkowa przygotował około 40 nagród specjalnych w różnych kategoriach wiekowych.

 

Mieszkańcy Grodkowa i gminy Grodków mogą liczyć się z utrudnieniami w ruchu. Zwłaszcza w okolicach Rynku, ul. Krakowskiej, ul. Zawadzkiego, ul. Elsnera oraz drogi łączącej Grodków i Tarnów Grodkowski. Utrudnienia mogą wystąpić w godzinach 12:00 – 13:30. 

 

Głównym organizatorem Biegu Tropem Wilczym jest Fundacja Wolność i Demokracja z Warszawy, współorganizatorem w Grodkowie jest natomiast Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Żołnierzy Niezłomnych. Panorama Powiatu oraz portal brzeg24.pl objął to wydarzenie patronatem medialnym.