Caritas brzeski podsumował 2019 rok. Wiele osób skorzystało z pomocy organizacji

0
fot. Archiwalne

Co roku brzeski Caritas pomaga setkom, a nawet tysiącom potrzebującym. W ramach swojej działalności, organizacja prowadzi, m.in. fryzjernię, łaźnię, czy tzw. „butiki”. Caritas podsumował 2019 rok. Efekty różnych akcji i liczby osób, którym pomógł są imponujące.


Informację o swojej działalności, brzeski Caritas przesłał do naszej redakcji. Czytamy w niej o wszelkich inicjatywach podejmowanych przez organizację. Podsumowano także liczbę osób, które objęte zostały pomocą. 

Viribus unitis – wspólnymi siłami obsłużyliśmy w ubiegłym roku 2019: We fryzjerni – 192 osoby ostrzyżono i ogolono. W łaźni – 617 osób wykąpano. W butikach – 1 401 osób ubrało się. (…) – czytamy we wstępie podsumowania poprzedniego roku przygotowanym przez brzeski Caritas. 

Dodatkowo, sprzęt rehabilitacyjny wypożyczyło 99 osób. 151 osób skorzystało także z porad prawnych. Ponad 200 osób wyprało i wysuszyło swoje ubrania. Ogółem przyjętych zostało 3848 osób, które skorzystały z różnych form pomocy, a pod stałą opieką Caritas pozostaje 260 osób.

Działania Caritas nie byłyby możliwe, gdyby nie wolontariusze, uczniowie brzeskich szkół, stażyści, darczyńcy. Osób o wielkim sercu i hojnym portfelu na szczęście nie brakuje. Przedstawiciele Caritas zwrócili się jednak z apelem do tych, którzy chcą pomagać. 

Dziękujemy wielkiej rzeszy ludzi dobrej woli, którzy dzielą się z nami z obfitości swego stołu, szaf, biblioteczek itp. Niezmiennie i wciąż prosimy o okazanie kultury, szacunku i odrobiny wyobraźni dla tych, których chcemy obdarować – czyli prosimy o oddawanie tylko czystych rzeczy w dobrym stanie. Prosimy również o odrobinę szacunku dla pracy wolontariuszy (…). Nie należy do przyjemności sortowanie brudnych, zniszczonych, cuchnących stęchlizną starych ubrań, wyładowanych wprost z piwnicy a niestety często się zdarza, że to co otrzymujemy nadaje się tylko na śmietnik. – czytamy w komunikacie. 

Dodatkowo, w sprawozdaniu znaleźć można informacje o innych akcjach, które organizuje lub w których bierze udział brzeski Caritas: zbiórkach żywności, kiermaszach, projektach (jak projekt „Kooperacja 3D”), czy szkoleniach. 

Stale można przekazywać dary dla potrzebujących. Caritas przyjmuje: artykuły spożywcze, artykuły do utrzymania higieny osobistej dla osób obłożnie chorych, środki chemiczne i pielęgnacyjne, sprzęt rehabilitacyjny, obuwie i odzież. Na konto: 30 1090 2141 0000 0001 2974 1321 wpłacać można także wolne datki (które zbierane są także do puszek). 

Realizując swoje zadania, brzeski Caritas współpracuje z wieloma instytucjami, organizacjami, stowarzyszeniami, fundacjami, a także przedstawicielami lokalnych władz. Wszystkim tym, którzy pomagają Zarząd Caritas przekazał w podsumowaniu informacji, przesłanej do naszej redakcji, podziękowania. 

– „Wszystkim działaczom, opiekunom, wolontariuszom, darczyńcom oraz sympatykom Parafialne Zespoły Caritas w Brzegu z parafii Miłosierdzia Bożego i parafii Podwyższenia Świętego Krzyża składają serdeczne „Bóg zapłać” za zaangażowanie w działalności na rzecz ludzi chorych, niepełnosprawnych, bezdomnych, samotnych, najniżej uposażonych Pamiętajmy, że możemy stać się każdym z nich.” – czytamy w podsumowaniu sprawozdania.